Akıllı giysiler üretiliyor.Ne yediğinizi bile bilecek

Teknoloji 7 Şubat 2017 00:03
Videoyu Aç Akıllı giysiler üretiliyor.Ne yediğinizi bile bilecek
A
a

Teknolojik giysiler aracılığıyla Check-Up'a doğru gidiliyor.

Akıllı teknolojiler giderek hayatın daha çok alanında kullanılıyor, tekstil de bunlardan biri.

Almanya’da yürütülen Avrupa Birliği destekli bir araştırmada kıyafetlere eklenen alıcılar kullanılarak giyen kişinin sağlığıyla ilgili veriler toplanması amaçlanıyor.Geliştirilen akıllı prototip tişört ne kadar yediğinizi içtiğinizi kayda geçiriyor. Boyun kısmında bulunan esnek alıcılar boyun kasları aracılığıyla en zayıf çiğneme ve yutkunma hareketlerini dahi izleyebiliyor.

“Bu teknolojiyle günlük hayatın karmaşık bazı hareketlerini izleyebiliyoruz. Mesela az su içtiğinizde ve vücudunuz susuz kaldığında…

Bu şeker hastaları için de kullanışlı. Onların beslenme alışkanlıklarını da izleyerek veri toplanabilir ve anlık, önemli tavsiyeler verilebilir. (Prof.Oliver Amft, University of Passau)

Esnek alıcıların tek kullanım şekli bu değil. Gözlük kenarına yerleştirildiklerinde de tüm çiğneme hareketleri izlenebiliyor. Bu şekilde ne tür yiyeceklerin ne kadar ve hangi düzende tüketildiği de takip ediliyor. Bu takip kişiyi hiç rahatsız etmeden hatta farkettirmeden yapılıyor.

“Asıl mesele ölçüm teknolojilerindeki gelişmelerin gündelik hayata uyumlu bir şekilde entegre edilebilmesi, örneğin kıyafetlere. Gözlükler de bir diğer örnek. Sürekli gözlük kullananlar için bu hiç de rahatsız edici olmayacaktır. Bu tür aksesuarlar aracılığıyla beslenme alışkanlığını en doğru şekilde izleyebilmek mümkün.”(Prof.Oliver Amft, University of Passau)

Avrupa Birliği destekli bu projede geliştirilen kumaş uyumlu alıcılarda polymer ve çok ince bakır teller kullanılıyor.

“Bunlar tümüyle esnek. Vücudun hava almasına da engel olmuyor. Gerçekten kullanımı çok rahat. Çamaşır makinesine de atabilirsiniz. Bunu 40 defa yıkayarak denedik ve hala çalışıyor. (Jingyuan Cheng, proje koordinatörü)

Peki bu alıcılı kumaşlar için seri üretim yapılabiliyor mu? Araştırmaya katılan İsviçreli tekstil firması “Sefar” yenilikçi projeler üzerinde çalışıyor, yatırım yapıyor. Bu teknoloji daha çok şeffaf elektrodlar, bazı özel filtreler ve baskılar gibi endüstriyel kullanım için üretiliyor.

“Biz zaten ışık yayan, güneşe duyarlı kumaştan bazı kıyafetler üretiyorduk. Bu tür bir kumaşa geçişimiz kolay oldu. Makinalarımızda küçük bazı uyarlamalar yetti.”(Peter Chabrecek, Sefar Ar-Ge yöneticisi)

Seri üretime geçişi çok geniş bir alanda kullanım imkanı getirebilir. Bunlardan biri de güvenlik. Üretilen yer döşemesi kişi sayısını belirleme ve onların yürüyüşlerini tesbit imkanı tanıyor. Bu alıcılarla kaplanacak akıllı bir şoför koltuğu da şoförün durumunu anında tesbit ederek daha güvenli bir sürüş sağlayabilecek.

“Aynı kumaş, aynı elektronik ürün üretilip farklı alanlarda kullanılabilir. Sporda, sağlık sektöründe, insanla sanal gerçeklik ilişkisinde ve daha keşfedilebilecek birçok alanda. Gelecekte maliyetin de düşmesini umuyorum ki akıllı tekstil ana pazar haline dönüşsün.”(Jingyuan Cheng, proje koordinatörü)

Akıllı teknolojiler giderek daha geniş bir yelpazede kendisini hissettiriyor. Daha fazla bilgi için: http://www.simpleskin.eu adresinden yararlanabilirsiniz.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle