Apple hangi kablosuz şarjı kullanacak

Teknoloji 25 Şubat 2017 00:19
Videoyu Aç Apple hangi kablosuz şarjı kullanacak
A
a

Apple'ın bu yılın sonlarına doğru kablosuz şarj etme özelliği bulunan ilk İphone'unu piyasaya çıkarması bekleniyor.

Apple'ın kablosuz şarj etme özelliğinin nasıl olacağı ise şu an için tam belli olmamakla birlikte, İki seçenek üzerinde duruluyor. bir tanesi şarj yastığı kullanarak telefonu şarj etme (resimde görüldüğü gibi) diğeri ise uzun menzilli şarj çözümü... bu ikisi arasında halen bir çelişki mevcut.

Apple kısa bir süre önce Qi kablosuz şarj standardını destekleyen 200'den fazla şirketten oluşan Wireless Power Consortium'a katıldı ve belki de endüktif bir çözüme doğru eğildiğini gösteriyor. Sonuçta, Apple Watch, yalnızca Apple'ın kendi şarj aleti ile çalışan sıkıştırılmış bir sürümü olsa de, Qi'yi kullanıyor.

Qİ NEDİR?

Qigong olarak adlandırılan bu kelime, geleneksel Çin tıbbında, yaşam enerjisi olarak tanımlanıyordu. "Qi" enerjisinin dengeli ve düzenli bir şekilde bedende akmasını sağlayacak çalışmalara verilen genel addır. Geçmişte "yaşam enerjisi" olarak tanımlanan "Qi" günümüzde ise teknolojik cihazlarda kullanılıyor. Zira bu teknolojiyle birlikte kablosuz bir şekilde akıllı cihazlara "yaşam enerjisi" diğer bir deyişle "şarj" sağlanabiliyor.

Qi, kablosuz şarj konusunda küresel bir standarttır.Ve, kablo ya da adaptörlere ihtiyaç duymadan, indüksiyon transferi kullanarak cihazları şarj etmenizi sağlar.

Qi teknolojisi, 1 watt'tan daha az 2.000 watt'a kadar güç sağlayarak standartları herhangi bir akıllı telefonu şarj etmek için yeterli bir seviyeden daha fazla hale getirebiliyor.

Destekleyici üyeleri arasında Samsung, LG, HTC, Qualcomm, Dell, Canon, Sony, Huawei, Apple tedarikçi Luxshare ve diğerleri yer alıyor.

APPLE KABLOSUZ ŞARJDA HANGİ TEKNOLOJİYİ KULLANACAK?

Apple'ın kapalı kapıların ardındaki pek çok teknolojiyi test ettiği biliniyor; bunlardan bir taneside gün ışığı olduğu tahmin ediliyor.  Reuters bugün konuyla ilgili bilgi sahibi birisinin sözleriyle, yeni üretilecek iPhone telefonlarda kullanılmak üzere şirket içinde kablosuz şarj teknolojisi üzerinde çalışan en az beş farklı grup olduğunu açıkladı.An itibarıyla ise henüz hangi kablosuz şarj özelliğini kullanacağı belli olmadı.

Apple'ın geliştirilmekte  olan 10'dan fazla farklı iPhone prototipine sahip olduğu; bu nedenle gelecekte piyasaya çıkacak bu telefonlarda kullanılmak üzere kablosuz şarj için en uygun sonucu almak için deneylerin sonuçlanması bekleniyor. Bununla birlikte, nispeten yakında başlaması beklenen iPhone 8 üretimiyle Apple muhtemelen donanımı tamamladı.

Apple, Eylül ayında güncelleştirilmiş 4,7 inç ve 5,5 inçlik modellerin yanısıra uçtan uca OLED ekrana sahip 5,8 inçlik bir iPhone 8'i piyasaya sürüyor. KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo'nun yaptığı açıklamaya göre; her üç iPhone'dan 1 tanesinde  kablosuz şarj  özelliği bulunacak. Bunun ise, OLED modelleri olması bekleniyor. 

Kaynak: aileceizle.com

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle