Çayın kalitesi nasıl anlaşılır

Püf Noktası 23 Aralık 2017 10:05
Videoyu Aç Çayın kalitesi nasıl anlaşılır
A
a

Aldığınız çaylar bir türlü lezzetli gelmiyorsa ya da çay alırken kalitesinden emin olamıyorsanız size vereceğimiz önerilere muhakkak göz atmalısınız.

İşte çayın kalitesini anlamanıza yardımcı olacak önemli püf noktalar…

Çayı ülke olarak sevdiğimiz artık bir gerçek.  Her gittiğimiz yerde günün her döneminde çay içen bir toplumuz. Peki, çayı bu kadar çok tüketirken kalitesinden de emin olmamız gerekir öyle değil mi? Ancak çayın kalitesini anlamak biraz dikkat biraz da tecrübe isteyen bir iştir.
 
Size vereceğimiz küçük püf noktalar ile çayın kalitesini anlayabilir daha lezzetli çaylar tüketebilirsiniz.Kokusu 

Çayın kalitesini anlamanın en önemli adımlarından biri kokusudur. Paketi alır almaz çayı koklamanız gerekir. Kokusu hafifse ve rahatsız etmiyorsa doğru seçim yapmışsınızdır demektir. 

Ancak sert ve keskin bir çay kokusu alıyorsanız kesinlikle şüphe duymalısınız. Çay kalitesiz ya da içerisine koku vermesi için esansiyel yabancı ürünler karıştırılmış olabilir.

Çay yapraklarının boyu

Çayın kalitesini anlamanın bir diğer yolu da çay tanelerinin boyutlarıdır.  Çayı aldığınızda yaprakların boyutlarına bakmayı ihmal etmeyin. 

Çay yapraklarının boyu aynıysa koyu renkteyse kaliteli çay almışsınız demektir. Ayrıca çayın kalitesi ni anlamak için içerisinde ip yada toz parçalarının olmadığına dikkat etmelisiniz. Çay yapraklarının şekli 

Çayın kalitesi yaprağın kıvrımından da belli olur.  çay yapraklarının şeklinin düz olmaması gerekir. Çünkü en kaliteli çay yaprakları, bükük, kıvrımlı ve parlaktır.

Beyaz bir peçeteye döktüğünüz yaprakların rengi koyu boyutları aynı ve kıvrımlı aynı zamanda da renklerinin koyu olması gerekir.

Su yöntemi

Çayın kalitesini anlamak için su yöntemimizi deneyebilirsiniz.  Suya attığınız bir tutam çay size çayınızın kalitesi hakkında önemli bilgiler verecektir. 

Çayınızı suya attığınızda hızlı bir şekilde su sararır ve renk değiştirirse çayınız boya içeriyordur ve kalitesizdir. Ancak su yavaş yavaş renk değiştiriyorsa ve sarı renge yavaş bir şekilde dönüyorsa çayınız kaliteli ve boyasızdır. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle