Çocuğum tatilden sonra okula gitmek istemiyor ne yapabilirim?

Eğitim 4 Şubat 2017 16:13
Videoyu Aç Çocuğum tatilden sonra okula gitmek istemiyor ne yapabilirim?
A
a

Çocuğum tatilden sonra okula gitmek istemiyor ne yapabilirim? elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile tüm bu soruları yanıtladı.

Çocukların tatil sonrası okula gitmek istememelerin en yaygın nedeni evdeki özgür ve güvenli ortamı terk etmek istememeleridir.

Bu durumdaki çocuklar okulların açılmasının ardından kısa sürede yeniden okul düzenine adapte olacaktır. Aileler çocuğa sakince ve güven temelli yaklaşırlarsa bu durum kısa sorun aşılır.Ancak eğitim yılının ilk döneminde sürekli okula gitmek istemeyen ve tatil sonrasında tepkisi daha da kötüşelen çocukların durumlarını iyi analiz etmeleri gerekir.

- Erken dönemde özellikle de anasınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinde okula gitmeme isteğinin en yaygın nedeni aileden ayrılma korkusu ve kendilerini güvensiz hissetmeleridir. Aileler bu durumda çocuklarına güvende olduklarını sakince hissettirmeleri gerekir. Aynı şekilde çocuğun öğretmenine karşı da bir güven duygusu geliştirmesi gerekmektedir. Bu durumun inşası için aile ile öğretmen mutlaka birlikte hareket etmelidir.

- Okuldaki başarısızlık da okula karşı ilgiyi düşürür. Okuma yazmayı öğrenmede gecikme çocuklarda sosyal uyum sorunları yaratabilir. Bu durumda aile ve öğretmen her çocuğun öğrenme hızının farklı olduğunu bilerek çocuğa yaklaşmalı ve çocuğa fırsat tanıyıp sakin ve güven verici bir tavır takınmalıdır

- Aileler çocuklarının fiziki bir rahatsızlığının olmadığından emin olmalıdır. Okula gitmek istemeyen ve akademik olarak düşük başarı gösteren çocuklarda göz bozuklukları, işitme kaybı gibi sorunların fiziki sorunların görülme sıklığı yüksektir. Bu tür kontroller her eğitim yılı öncesi mutlaka tekrarlanmalıdır.

- Her ne kadar yaşıtlarla bir arada olmak çocuklar için keyif verici olsa da okullarda yaşanan akran zorbalığı çocukların okula gitme isteklerini köreltebilir. Fiziken daha iri bir çocuğun daha kısa ve zayıf çocuklar üzerinde güç kullanma isteği, zeki ve hızlı öğrenen çocukların daha yavaş öğrenen çocuklar üzerinde kurdukları psikolojik baskılar, alay etmeler, küçük düşürmeler çocukları okula karşı soğukluk geliştirmesine neden olabilir. Bu durumda çocuğun çevresindeki arkadaşlarıyla uyumu öğretmen gözetiminde izlenmeli ve sorunlar tespit edilip çözülmelidir.

Kaynak: cevapla.tv
1000
icon
Gamze 22 Şubat 2018 00:40

15 tatil sonrasi okula gitmiyor anaokulu

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle