Dengeli Beslenme Bilgisi - Ne kadar Kalori almalıyım?

Sağlık 21 Temmuz 2018 12:30
Videoyu Aç Dengeli Beslenme Bilgisi - Ne kadar Kalori almalıyım?
A
a

Dengeli Beslenme Bilgisi - Ne kadar Kalori almalıyım?

DENGELİ BESLENME BİLGİSİ

Hayatınızda akılcı bir beslenme rejimi her zaman olmalı. Kilo vermeyi ertelemeyin. Eğer hızla kilo veremediyseniz, hayal kırıklığına uğramayın. Keza çok çabuk kilo kaybederseniz, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz imkansız. Herhangi bir tatlıyı yemeden veya bisküvi paketini açmadan önce kendinize sorun, "Ben gerçekten aç mıyım" eğer cevabınız olumluysa, on dakika bekleyin ve bu soruyu tekrar sorun.

Yiyeceklerinizi haftalık olarak planlayın. Böylece alışveriş yaparken, abur cubur satın almaktan kurtulabilirsiniz. Asla süpermarkete aç gitmeyin. Eğer insanlar tok karnına alışverişe giderlerse, besin değeri daha yüksek yiyecekler alıyorlar. Abur cuburdan da uzak duruyorlar. Daha hareketli olabilmek için hayatınızda, beslenme rejiminizde değişiklik yapmaktan kaçınmayın.

Bir günlük tutun. Hem ne yediğinizi, hem de ruh halinizi kaydedin. Eğer istemediğiniz halde yemek yiyorsanız, bir dakika sonra kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. İradeyi kullanmak, dakikalarla başlar, saatlik, günlük, haftalık, aylık... sürelerle devam eder.

Daima geriye dönüp kendinizi kontrol edin..
Hiçbir zaman neden kilo vermek istediğinizi unutmayın. Sıkıldığınızda veya diyet yapmaktan yorulduğunuzda eski fotoğraflarınıza göz atın. Ve her verdiğiniz kiloda kendinizi nasıl hissettiğinizi hatırlayın. Değişimin zamanla ve sabırla olacağını hep aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Geçmişi değiştiremeyebiliriz ama gelecek için şansımızı deneyebiliriz. Eğer istemediğiniz halde yemek yiyorsanız, bir dakika sonra kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. İradeyi kullanmak, dakikalarla başlar, saatlik, günlük, haftalık, aylık... sürelerle devam eder.

Yeryüzündeki hiçbir yiyecek, sizin kendinizi zayıf hissetmenizden daha lezzetli olamaz. Artık biliyorum ki, doğru seçimler yaparsam, zayıflayabilirim. Her an şu soruyu soruyorum: "Buna ihtiyacım var mı, gerçekten onu yemeyi istiyor muyum? Eğer yemek yemek istemiyorsanız, yemek yiyebileceğiniz bir yere gitmeyin.

Sosyal zorunluluk olarak, bir partiye gidiyorsunuz, ne yiyeceğinizi de planlayın Eğer bir açık büfe ile yüz yüze iseniz, hemen salata bölümüne gidin ve tabağınızı salatayla doldurun. İkinci kez gittiğinizde kendinizi tok hissedeceksiniz ve daha fazla kontrol edebileceksiniz.

Her zaman ölçülü olun. Porsiyonlarınız küçük olsun.  Bol sebze, Az yağ, Bardak bardak su...

Yemeğe başlamadan önce bir bardak su için ve bu sırada düşünün, "Şu anda yemek yiyorum ama hedeflediğim kilodan uzaklaşıyorum." Kendi kendinizle yapacağınız tartışmalar işe yarayacak. Bilinçli bir şekilde yemek yiyin. Yavaş olun. Ağzınıza götürdüğünüz her lokmaya dikkat edin. Her yemekten sonra dişleriniz fırçalayın. Ağzınızdaki temizlik duygusu sizin bir kaç saat acıkmanızı engelliyor.

 

Aldığımız kaloriyi nasıl tüketiriz?

3 dilim ekmek : 79 dakika yürüyüş veya 45 dakika ev temizliği

Kaşarlı tost     :18 dakika jimnastik veya 11 dakika ip atlama

100 gr. pastırma  :  125 dakika kayak veya 36 dakika ev temizliği

1 kase mercimek çorbası : 44 dakika yürüyüş veya 12 dakika ip atlama

1 tabak patlıcan musakka  : 28 dakika jimnastik veya 36 dakika ev temizliği

1 cheesburger   :  65 dakika jimnastik 39 dakika ip atlama

1 tabak zeytinyağlı barbunya :160 dakika kayak veya 80 dakika yürüyüş

1 adet muz  : 25 dakika yürüyüş veya 50 dakika kayak

1 dilim üzümlü kek :  17 dakika jimnastik veya 22 dakika ev temizliği

Günlük Kalori Hesabı

Herkesin günlük belirli bir kaloriye ihtiyacı vardır. Yaptığınız aktiviteye göre, vücut ağırlığınızı belirtilen sayıyla çarpın, çıkan sayı almanız gereken kaloriyi gösterecektir. Yani ;

Hafif Aktivite içerisinde iseniz, Erkekler kilosunu 37 ile, Kadınlar 35 ile,

Orta Aktivite içerisinde iseniz, Erkekler 51 ile Kadınlar 42 ile

Yoğun Aktivite içerisinde iseniz, Erkekler 57, ile kadınlar 44 ile mevcut kilosunu çarparak alması  gereken kaloriyi hesaplayabilir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle