Dişlerinizi fırçalıyorsunuz, ancak hala nefesiniz kokuyorsa

Sağlık 22 Ocak 2018 22:59
Videoyu Aç Dişlerinizi fırçalıyorsunuz, ancak hala nefesiniz kokuyorsa
A
a

Diş temizliğine çok önem veriyor, dişlerinizi günde iki kez fırçalıyorsunuz ama nefesiniz hala kötü kokuyorsa altında yatan başka nedenler olabilir. Sizin için biraz araştırma yaptık ve diş hijyeninin bir listesini çıkardık ve ne yapmayacağınızı bir araya getirdik. Günlük rutini değiştirmeye hazır olun!

Kötü nefesin altında bu nedenler yatıyor olabilir!

1 / 11
Bol bol su için
Yeterli miktarda alınan su, tükürük akışınızı uyarır ve ağız kokusuna neden olan kurumayı önlemeye yardımcı olur.

2 / 11
Fazla kahve içmeyin
Kafein tükürük üretimini yavaşlatabilir ve bu nedenle ağzınızı kurutabilir. Bu da nefes kokusuna neden olacaktır. Öğle ve akşam yemeklerinden sonra bir finca çay içmek daha iyi. Tavsiye: Yeşil çay içmek sarımsak kokusunu da giderecektir.3 / 11
Protez temizleme
Protezlerin bakımı diş bakımı kadar önemlidir, orijinal dişlerinize yaptığınız bakımı onlar için de uygulayın. Bakteri oluşumundan kurtulmak için her gece protezlerinizi temizleyin.

4 / 11
Her yemekten sonra diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirin
Ne kadar dişlerinizi fırçalasanız da diş aralarında mutlaka yiyecek parçacıkları kalır. Ve bunlar temizlenmediği zaman ağır bir koku oluşturur hatta enfeksiyona bile yol açabilir. Bu nedenle, diş ipi kullanmak diş fırçalamak kadar önemli.


5 / 11
Diş fırçanızı her 3 ayda bir değiştirin
Diş fırçasını düzenli olarak değiştirmek çok önemlidir. Eski diş fırçası, ağzınızı temizlemek yerine daha fazla bakteri bırakabilir. Tavsiye: Gribal enfeksiyon sonrası diş fırçanızı mutlaka değiştirin. Böylece mikropları tekrar vücudunuza almamış olursunuz.

6 / 11
Dilinizi ihmal etmeyin
Dişlerinizi fırçalarken mutlaka dilinizi de dil temizleyici ile temizleyin. Yapılan çalışmalar sonucu bu yöntemin kokuyu% 70'e kadar azalttığı ortaya çıktı.

7 / 11
Ağız gargarasını alkolsüz tercih edin
Çoğu markanın ağız temizleyicileri %27 alkol içeriyor. Ancak bu ağzınızın kurumasına, bir saat sonra da kötü bir koku oluşmasına neden oalcaktır. Bu yüzden, bir sonraki alışverişinizde alacağınız ağız temizleyicilerin alkol içermemesine dikkat edin. Tavsiye: Klorheksidin içeren bir gargara da dişlerinizin zamanla lekelenmesine yol açabilir.

8 / 11
Şeker tüketmeyin
Daha çok yemek sonrası tükettiğimiz naneli şekerler ya da sakızlar, ağızda bulunan bakterilerin daha da artmasına yol açıyor. Sakızı ya da şekeri çıkarttığınız zaman ağzınız daha kötü kokabilir.

9 / 11
Aldığınız ilaçlar
Antidepresanlar, ağrı kesiciler ve antihistaminik gibi ilaçlar tükrük akışını baskılayabilir ve kronik ağız kuruluğuna neden olabilirler. Tavsiye: Belirtilen herhangi bir ilacın yan etkileri hakkında doktorunuza danışmayı unutmayınız.

10 / 11
Bademcik taşlarıBademcik taşı, bademciklerin üstündeki kript denen yarıklara enfeksiyon, hücre ya da yiyecek artıklarının birikmesiyle oluşur. Bunların oluşmasını önlemek için, doğru hijyeni uyguladığınızdan ve diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret ettiğinizden emin olun.

11 / 11
Obezite
Ağız kokusu için bir diğer risk faktörü obezitedir. Tel Aviv Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, aşırı kilolu olma ve kötü nefes alma arasında direkt bir bağlantı bulan bir çalışma yayınladılar. Kilolu olmak nefesinizi de kötü etkiliyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle