Doğal Güzelliğin Sırları

Kadınca 2 Mayıs 2013 22:53
Videoyu Aç Doğal Güzelliğin Sırları
A
a

Doğal Güzelliğin Sırları ile ilgili bilmek istedikleriniz bu yazıda. İşte ayrıntılar...

    Günümüzde güzellik, şahane bir yüz, tüm hatları ve ölçüleri mükemmel bir vücut anlamına gelmez. Esas olan kişinin vücut canlılığını ve kafa gücünü ortaya koyup belirli ölçülerde yansıtış tarzıdır. Güzellik başkalarına benzeme özentisi olamamalıdır. Tam tersi kendine özel, ışıltılı, sağlıklı ve canlı olabilmektir. Eğer biraz vaktiniz varsa, güzellik sütlerini kendiniz hazırlayabilirsiniz. Fakat, birkaç gün önceden eczacınızdan karışımlarınız için gerekli olan bazı maddeleri hazırlamasını isteyiniz, çünkü bazıları hemen temin edilemez, ısmarlanmaları gereklidir.

Cildinizin Özelliğini Tespit Edelim :

1) Yüzünüzü temizleyip kurulayın, yüzünüzü örtecek büyüklükte bir kağıt mendilin tek katı yada mendil büyüklüğünde pelür kağıdını yüzünüze kapatın. Parmak uçlarınızla yüzün her tarafında hafif baskı yaparak elinizi gezdirin. Kağıdı dikkatli kaldırıp bakın, şayet kağıdın her tarafında yağ lekecikleri görünüyorsa cildiniz yağlı cilt, kağıdın belli yerlerinde özellikle alın, burun ve çeneye gelen bölgesinde lekeler göze çarpıyorsa, yanaklar ve şakaklar da iz yoksa cildiniz karma cilt, kağıdın hiç bir yerinde leke izine rastlamıyorsanız cildiniz kuru demektir.

2) Cildiniziz hassasiyetini görebilme için; bir çay kaşığının sapı ile ya da ona benzer sert bir cisimle alnınızın ortasına hafifçe bastırarak artı (+) işareti çizer gibi yapın. Şayet çizilen yerde hiç kızarma olmadı ise cildiniz normal cilt, hafifçe bir kızarma olduysa ama hemen geçti ise cildiniz az hassas, kızarıklık bir müddet devam etmişse cildiniz çok hassas demektir.

3) Cildin nem oranını anlamak için de; çenenizin yan tarafından işaret parmağınızın tersi ile yanağınızı yukarı doğru itiyormuş gibi yapın, şayet yanağınızda tek bir çizgi oluşuyorsa nemi az, birkaç çizgi oluşuyorsa nemi çok az, eğer hiçbir şey oluşmuyorsa cildin nemli normal demektir.

4) Cildin elastikiyetini yani gevşek olup olmadığını anlamak için; gözün altındaki ince deri tabakasını dikkatlice çimdikler gibi yaparak yukarı doğru çekip bırakın. Deri yavaşça eski durumuna geldi ise elastikiyeti iyi sayılır, deri hemen eski durumuna geldi ise elastikiyeti çok iyi ve deri bir müddet sonra eski durumuna geldi ise cildiniz çok gevşek demektir.

Güzellik Sütleri :
Kuru Ciltler İçin Güzellik Sütü :
60gr. tatlı badem,
15gr. acı badem. Bunları kaynatın, kabuklarını soyun. Daha sonra kurutun ve bir havanda ezerek toz haline getirin. Ardından,
2gr. sodyum borat,
25gr. saf gliserin,
300gr. gülsuyu ilave edin ve 8 gün boyunca dinlenmeye bırakın. Daha sonra bir tülbentten süzün.

Yağlı Ciltler İçin Güzellik Sütü: 10gr. astearin, 6gr. gliserin, 1gr. potasyum karbonat, 500gr. saf su, 0.7gr. boraks. Bunların hepsini birden karıştırıp, tülbentten süzün.

Her Cins İçin Güzellik Sütü : 10gr sodyum borat, 40gr. gülsuyu, 100gr. saf su, 5gr. aselbent tentürü. Hepsini karıştırın.

Evde Hazırlayabileceğiniz Kremler :
Kuru Ciltler İçin Kremler ;
10gr. İspermeçet,
5gr. beyaz balmumu,
40gr. tatlı badem yağını hafifçe ıslatarak karıştırın.
10gr. beyaz balmumu,
5gr. katı parafin' i bir kaba koyarak hafifçe ısıtın.
Karıştırmayı ara vermeksizin bu ürüne 35gr. tatlı badem yağı, 5gr. gliserin birkaç damlada parfüm ekleyin.

Yağlı Ciltler İçin Kremler ;
38gr stearin i emaye bir kapta eritin. Başka bir kaba;
• 1gr potasyum karbonat
• 70gr gliserin
• 200gr saf su koyun ve 90° kadar ısıtın. Bu karışıma azar azar stearin' i eklerken, bir yandan da ısıtmaya devam edin. Daha sonra soğumaya bırakın. Hızlı hızlı karıştırarak ikinci ve üçüncü kez ısıtın.

Bütün Ciltler İçin Kremler ;

• 10gr balmumu
• 40gr tatlı badem yağı
• 0.5gr sodyum borat' ı iyice karıştırıp kullanın. Bu karışıma "Gallien Merhemi" denir.

• 10gr lanolin
• 10gr tatlı badem yağı
• 10gr maynezi karbonatı
• 25gr gül suyu
• 25gr portakal çiçeği suyu' nu karıştırıp kullanın Bu karışıma da "Köpüklü Gougerot" denir.

Kremler ve Cilt Kuruması :

    Kremler cildin kurumasına karşı köklü bir çözüm getiremezler ama,bazı özel kremler cildi çok etkili olarak koruyabilirler. Cildin kuruması hepimizin bildiği bir terimdir. Rüzgara, kuruluğa, güneşe, pisliğe karşı korunmasız bir cilt, hızla sağlığını bozan bu doğal sonuca uğrar. Saydam tabaka hücreleri sularını kaybederek kurur.

Kremlerin Görevleri :

    Dikkat ! Hiçbir krem cildi derinlemesine nemlendiremez. Kremler saydam tabakanın sadece yüzeydeki kısımlarında etkin bir rol oynayabilirler. Cildin korunması iki aşamada gerçekleşir;

    Hafif terlemelerin yaratacağı su kayıplarının engellenmesi gerekir. Bu üst deriyi dış etkenlere karşı tecrit eden korumayı önleyen kremlerin görevidir.

    Söz konusu kremler hava saldırılarına karşı bir engel oluşturur ve terlemenin yarattığı su kaybını yavaşlatır. Günümüzde higroskopik element olarak sütten elde edilen amino asitler cildin nemliliğinde önemli rol oynayan tabakanın asitlik oranını dengeleme gücüne sahiptir.

    Aynı zamanda deriye nemlendirici elementler sağlamak gerekir. Bu da higroskopik element esaslı nemlendirici kremlerin görevidir.


Killi Maskeler :

Kil, birçok özelliği sayesinde deri için çok yararlı bir maddedir. Güzellik maskelerinin bir çoğunda kullanılır. Sebum fazlalığını emerek, yağlı ciltleri temizler. Çıbanları kurutur ve bunların yayılmalarını engeller. Evde Yapabileceğiniz Maske : Toz kili alın, yarım ölçü su, yarım ölçü domates, salatalık veya üzüm suyu ile hamur yapın. (Bütün yüze ve boyuna ince bir tabaka halinde sürün, yalnız gözlerinizin çevresine sürmemeye dikkat edin). 15-30 dakika bekletin, yani hamur nemliliğini kaybedene kadar bekletin. Ilık su ile çıkarın. Bu maskeyi haftada bir kez tekrarlayın. Bu maske ergenlikler, sivilceler, derideki döküntü ve kırışıklıklar için çok etkilidir. Temizleyici ve canlandırıcıdır.

Maske Reçeteleri :

Şeftali Maskesi : Çok olgun bir şeftali alın ve bunu iyice ezin. Gazlı bezi iki kat yapın ve arasına ezdiğiniz şeftaliyi yayın. Bütün yüze ve boyuna sürün, 20 dakika koyunca yatarak bekletin. Gül suyu ile yıkayarak temizleyin. Bu maske tenin tazeliği, canlılığı için çok yararlıdır. 

Havuç Maskesi : Havuç ve maydanozu püre haline gelene kadar mikserden geçirin. Yüze ve boyuna kalın bir tabaka halinde sürün. 20 dakika kadar bekletin ve daha sonra ılık suyla temizleyin. Bu maske deriyi zehirlerinden arındırarak temizler, cilde eski inceliğini ve elastikiyetini ve esnekliğini kazandırır.

Salatalık Maskesi : Eşit miktarlarda salatalık, helvacı kabağı ve kavun çekirdeği alın. Bunları bir mikserden ayrı ayrı geçirerek iyice toz haline getirin. Bir miktar süte her tozdan birer kaşık olmak üzere krem koyuluğuna gelene kadar koyun. Bu karışımı yüzünüze sürün ve yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. Ilık gül suyu ile çıkarın. Bu maske geniş gözenekli ciltlere çok faydalıdır.

Tere Maskesi : Bir ölçü bala üç ölçü tere özü katın. İkisini birden iyice karıştırın. Böylece bir maskeden çok losyon elde etmiş olursunuz. Pamuktan yapacağınız bir tampona bu losyondan bolca koyarak sabah-akşam yüzünüze sürün. Kurumaya bırakın. Ilık suyla çıkarın. Bu losyon derideki kızarıklıklara da iyi gelir.

Doğal Ürünler :

Kayısı: Deriyi temizler, besler ve canlandırır. Normal ciltlere gerginlik, esneklik verir. Bir parça kayısıyı yüzünüzde ezin. Deriye işlemesi için kurumaya bırakın.

Akdiken : Dinlendirici ve kan hücumunu önleyici bir etkisi vardır; bir güzellik kremine katıldığı takdirde kızarıklıkları ve sivilceleri iyileştirir.

Patlıcan : Teni hafifletir, beyazlatır ve birçok deri hastalıklarını önler.

Avokado : Tropikal bölgelerde yetişen ve yurdumuzda bulunan bir meyvedir. Yağının canlandırıcı ve vitaminlendirici bir özelliği vardır.

Papatya : Dinlendiricidir, kan hücumunu önler ve kanı temizler.

Havuç : Deri ve dokular için gençleştirici bir gücü vardır. Deri hastalıklarında tavsiye edilir.

Limon : Yağ sızması ve gözeneklerin gevşemesiyle savaşır. Kırışıklıları giderir, teni beyazlaştırır, yüz ve eller için hazırlanan birçok karşımın muhteviyatında yer alır.

Salatalık : Ferahlatıcı, yumuşatıcı ve sıkılaştırıcı özellikleri vardır. Kozmetikte çokça kullanılır.

Tere : Tere özü, dişleri kuvvetlendirici harika bir maddedir.

Çilek : Sıkılaştırıcı, canlandırıcı ve cildi gerici özellikleri vardır. Yağlı ve donuk ciltlere iyi gelir.

Marul : Madensel tuzlar bakımından çok zengindir ve güneş yanıklarını iyileştirir. Deriyi beyazlaştırır ve parlaklık verir.

Portakal : Çok besleyici ve güç arttırıcı etkisi vardır. Birçok kremin karışımına katılır.

Mürver : Ferahlatıcı ve güç arttırıcı etkisi vardır; deriyi temizler. Mürver suyu tahriş olmuş ve pürtüklü ciltlere özellikle tavsiye edilir.

Çay : Kan hücumunu önleyici ve hafifletici etkisi vardır. Kompres şeklinde kızarmış ve yorgun gözlere losyon şeklinde ise, güneş yanıklarına oldukça iyi gelir.

Yağlı Ciltler :

    Eğer cildiniz yağlıysa bu, ne kötü ne de yararlı bir durumdur. Yalnızca cildinizi tanımanız gerekir. Eğer aşırı bir yağ sızmasına uğramışsa, bunu bir dram yapmaya da hiç gerek yoktur. Yağlı bir cilt, genellikle, yağ bezlerinin kötü çalışmasının sonucudur. Genetik bir olaydır. Eğer derinizi, büyük bir özen ve dikkatli bir bakımla tedavi ederseniz, bu durumu düzeltebilirsiniz.

Yapılmaması Gerekenler :

• Çok kuvvetli temizleyici kimyasallar kullanmak

• Deriyi sabunla çokça ovalayarak bozmak. Çünkü bu yüzden deri tümüyle kuru bir hal alır.

Yapılması Gerekenler :

• Kuru bir cilt kadar aşırı hassas olduğundan onun gibi özenle tedavi edilmelidir. Fazla yağların aşırı derecede alınması yağ bezelerini harekete geçirir ki, bu da enfeksiyonlara sebep olur.Onu güneşten ve soğuktan korumak gerekir. Yağlı bir cilt sanıldığı kadar dirençli ve dayanıklı değildir.

• En yüzeydeki tabakayı kuruttuğu için soğuktan çok rahatsız olur, aynı zamanda kötü ve yetersiz beslenmeye karşı da çok hassastır.

    Aynı şekilde güneşten de çok zarar görür, cildinizi güneşe karşı da korumanız gerekir. Doğal olarak, sebum yönünden aşırı zengindir. Oysa, güneşe karşı son derece korumasızdır. Hele güneş için bir madde kullanmıyorsunuz, güneşin zararlı etkilerine karşı iyice korumasız kalırsınız.

    Güneş diğer ciltler için olduğu gibi yağlı ciltler içinde iyidir. Çünkü bakteriler üzerinde etkilidir ve kan dolaşımını harekete geçirir. Ama güneş banyolarınızın dozunu iyi ayarlamanız şarttır. Ergenlikler söz konusu olduğunca güneşe hiç güvenilmez. Ayrıca beslenmenizin mutlaka iyi düzenlenmiş olması gerekir.

Kuru Ciltler :

    Kuru bir cilt su ve sebum yönünden yoksuldur, yani nemsizdir, kurudur. Çok hassastır, bu nedenle de zamansız oluşan kırışıklıklara, tahrişlere ve sivilcelere çok elverişlidir. Azulenli bir süt ve "kuru ciltler için özel" yumuşak bir kremle tam ve derin bir temizlik yapılır. Süt veya Krem azulenli bir losyonla çıkarılır.

    İltihap önleyici bir losyon ılık olarak püskürtülür veya 10 dakika süresince ozon buharı altında durulur. Bu sonuncusu yüzü kan hücumuna uğratmamak için belli bir uzaktan yapılmalıdır. Bu işlemler kusurlarını ortaya çıkarmak için, üst deriyi bir sınava tabi tutar.  
    Azulen : Azulen' den sık sık söz edildiğini, malzemelerinizin etiketlerinde bu ismin sıkça geçtiği görülür.

    Gerçekten de bir çok güzellik maddesine katılan bir elementtir. Bunların arasında kremler, makyaj temizleyicileri, tonikler vs en önemlileridir. Hatta bazen temel madde azulen olabilir. Azulenin dezenfekte edici ve kan hücumunu ve yanmayı engelleyen bir gücü vardır. Yüzdeki her çeşit kızarıklıklara derideki tahrişlerin giderilmesinde etkendir.


Güzelliğin Alfabesi :

    Güzelliğiniz, tazelik ve doğallıktır. Son derece özgürsünüz fakat dişi ve tutkulusunuz. Arkadaşlarınız bakımlı havanıza, kibar konuşmalarınıza ve ölçülü davranışlarınıza hayran olmalıdırlar. Aşağıda bu yedi tavsiyeye dikkatle uyun; bunlar sizin başucu rehberiniz olmalıdır;

• Yalnızca hafif bir pudra veya renksiz bir tabaka dahi olsa makyajınızı temizlemeden hiçbir zaman yatmayın, çoğu zaman bronzlaştırıcı bir madde ile korunmuş bulunduğunuzdan bu önerimiz mutlaka açık havada ve denizde mutlaka uygulanmalıdır. Eğer makyaj yapmayı sevmeyenlerdenseniz bile bu önerimiz sizin içinde geçerlidir

. Çünkü, yüzünüz tozların, rüzgarın, güneşin, yağmurun hücumuna uğrar ve bu pislik lerden "arınma" ihtiyacını duyar.

• Maddeleri her zaman aşağıdan yukarıya hareketlerle uygulayın (boyun hariç). Eğer çok gençseniz annenizin tavsiyelerini izleyin. 25-30 yaşından itibaren ve daha sonraları için güzelliğinizi hazırlayın. Bu size çok uzak gelebilir, ama zaman çabuk geçer ve sonraları çoğu kez "eğer bilseydim" denir. O zaman da çok geç kalınmış olur.

• Sizi ilgilendirmediğini düşünseniz bile, her zaman nemlendirici bir madde kullanın. Bu kaçınılmaz bir olay olan kurumayı yavaşlatacak, geciktirecektir.

• Eğer sivilceleriniz ve ergenlikleriniz varsa, bakımınızı yapın. Bu sivilceleri asla sıkmayın, çünkü iz bırakır.

    Öbür yandan bunların daha önemli bir nedeni olabilir. Daima bir deri uzmanına başvurun ve tavsiyeleri izleyin • Güzellik maddelerinizin alımında hiçbir şekilde ekonomi yapmaya kalkmayın. Daha çok bir filmden, bir dondurmadan, kullandığınız sağlığınıza ve cildinize de oldukça zararlı olan sigaradan tasarruf edin, zira güzelliğiniz sizin istediğiniz gibi kalacaktır.

• Makyaja gelince, her zaman tercih ettiğiniz mankenlerin tarzlarını modadır diyerek aynen uygulamaya kalkmayın. Kömür gözlü olmayı ya da abartılmış ruj renklerini tercih etmeyin.

• Arayın ve kendinize yakışanı mutlaka bulun, bu daha önemlidir. Güzelliğinizin temeli olan bu yedi öneriye şunları da tamamlayıcı bilgi olarak ekleyebiliriz;

• Saçlarınızın bakımını da en iyi şekilde yapmalısınız.saçlarınız her zaman temiz ve bakımlı olmalıdır.

• Tırnaklarınızı her zaman temiz, bakımlı ve güzel olmasını sağlamalısınız.

• İyi parlatılmış ayakkabılar ve kusursuz elbiseler giymelisiniz. Bu saydıklarımız size modası geçmiş veya çok basit gelebilir. Ama, bu birkaç kural her zaman altın gibi değerli kalmıştır.

Günlük Cilt Bakımı :

    Güzellik konusunda da, diğer birçok şeyde olduğu gibi, iyileştirmekten çok, önceden önlem almak daha iyidir. Normal ciltler için günlük, genel bakımı gereksiz görmüyoruz. Bunu başınızdan atmak için hiçbir özür göstermeyin, zaman yokluğu, yorgunluk, moral bozukluğu vs sebepleri bahane edip kendinizi bırakmayın.

   Akşam : Boynunuzu ve yüzünüzü özenle ve şu maddelerle temizleyin;

Kuru Ciltler İçin: Yağlı bir makyaj çıkarıcı ve yumuşak bir süt.

Yağlı Ciltlere: Temizleyici bir krem veya yağlı ciltler için özel bir makyaj temizleyici ile daha sonra

Kuru Ciltleri: Yumuşatıcı bir tonik veya sütle

Yağlı Ciltleri: Hafif sıkılaştırıcı bir tonik losyonla tamponlayın. Yüzünüze ve boynunuza besleyici bir krem sürün, fazlalığı emici bir kağıtla alın.

    Sabah : Yüzünüzü ve boynunuzu derinize uygun bir temizleyici ile temizleyin. Uygun bir losyonla ya da tonikle tamponlayın Dolaşımı hızlandırmak için deriyi hafifçe sıkın. İlk temel maddeyi sürün, ardından makyajınıza başlayın.

    Öneriler : Sabah-akşam gözlerinizi kan hücumunu önleyici bir losyonla yıkayın. Bütün bu bakımlar için size önerilen hareketleri yapın. Aynı zamanda da kaslarınızı da esnetin. Cildi iyi halde, güzel, sağlıklı tutmak için her gün bir kaç dakika zaman kaybı değildir.

Güzel Bir Tene Sahip Olmak İçin 8 Altın Kural :

. Derinlemesine Temizlenin : İnsan yorgun olduğu zaman makyajı temizlemek istemez. "Yarın bakarım" der. Bu büyük bir hatadır! Büyük bir gün boyunca yüzünüzde duran bir makyaj, gözenekleri tıkar ve belli bir süre sonra deri inceliğini yitirir. Makyaj temizleme sağlıklı bir güzelliğin temelidir. Temizleyicileri ve losyonları, pamuk ve makyaj temizleyici kağıtlar tümüyle temiz çıkana kadar kullanın. Her zaman yüzünüze dokunmadan önce ellerinizin temiz olmasına özen gösterin.

• Hafif Bir Fondöten Kullanın : Kalın bir tabaka fondöten "tabaka" yapar, çirkin durur. Kırışıklıları özellikle belirtir. Onları burun çevresinde, alında, çenede, dudakların üzerinde daha belirgin yapar. Genişlemiş olan gözenekleri de ortaya çıkarır.

• Yüzünüzü Hırpalamayın : Fondöteninizi yalnızca hafif darbelerle, aşağıdan yukarıya doğru ve önceki tavsiyelerimizi hatırlayarak sürün.

• Yüzünüzü Koruyun : Düzenli olarak nemlendirici, bir cilt üstü kremi veya bir besleyici kullanın. Açık havada yaşayanlar bir güneş kremi kullanmayı unutmayın!

Mümkün Olduğunca Fazla Oksijen Alın : Her defasında soluyabildiğiniz kadar soluyun. Güzel havalarda pencereniz açık uyuyun. Unutmayın ki, deri, vücudun genel oksijen alımında önemli rol oynar ve iyi oksijen almış deri sağlıklı bir deridir. Hafta sonu tatillerinizi açık havada, ormanlık sayfiyelerde geçirmeye çalışın.

• Uyku Saatleriniz Düzenli Olmalı : Uyku güzellik için çok önemli bir etkendir. Eğer düzensiz bir uyku saatiniz varsa, sigara ve içki de içiyorsanız bütün bunlar teniniz ve sağlığınız için oldukça kötüdür.

Sağlıklı Bir Beslenme Diyeti Uygulayın : Beslenmenin cildiniz üzerinde oldukça büyük bir etkisinin olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin cildinizi ve sağlığınızı bozacağını aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın.

• Fazla İlaç Kullanmayın : Biliyorsunuz ki, deri, organizmanın özümlediklerini dışarı atar. Böylelikle de bu atıklar cildinizi bozar.

Evde Epilasyon Yapılışı :

    Dudakların üzerindeki, hiçte hoş olmayan tüyler kadar estetik bozucu bir şey yoktur. Bunlar bazen de yanaklarda veya kulak memelerinde de oluşabilir. Bazı kadınlar bu tüyleri çok değişik yollarla yok ederler. Bu tüyler fonksiyonel bozukluklardan, daha çok iç saldı bezlerindeki bozukluklardan oluşur. Eğer esmerseniz ve sert tüyleriniz varsa muhakkak güzellik salonunda epilasyon yaptırmanız gerekir. Eğer tüyleriniz çok inceyse ve yalnızca hafif bir gölge oluşturuyorsa kendiniz bunların rengini açabilirsiniz.

Oksijenli Su İle Renk Açma : Bazıları oksijenli suyun tüyleri çoğalttığını, beslediğini söyler. Bu yanlıştır. Tüy sararır, incelir, kurur ve sonunda kırılır. Uygulaması oldukça basittir; İyi temizlenmiş, pisliklerden arınmış bir cilde her zamanki toniğinizden sürün. Daha sonra oksijenli suya batırılmış bir pamukla tamponlayın ve 20 dakika kadar beklettikten sonra sadece suyla temizleyin.

Kıl Dökücü İlaçlar : Eczanelerde, koltuk altlarınız veya bacaklarınız için ve hatta yüzünüz için de kullanabileceğiniz kıl dökücü krem ve pomatlar bulabilirsiniz.

Cımbız : İlk önce tüyleri alacağınız bölgeyi özenle temizlemeli ve alkollü bir losyonla dezenfekte etmelisiniz. Daha sonra deriyi yumuşatmak için su kompresleri uygulayın. Ardından koruyucu bir krem sürün. Şimdi sol elin parmaklarıyla deriyi gererek, tüyü bir defada ve çıktığı doğrultuda çekerek çıkarın. İşlem bittikten sonra, iyi bir sıcak su kompresi ve arkasından kolonya kompresi uygulayın ve nişastalı bir pudra ile pudralayın.


Bir Makyaj Temizleyici Nasıl Uygulanmalı :

• Bu iş için özellikle ayrılmış bir tasa, yada avucunuza temizleyici maddeden yeterli miktarda koyun

• Tüm yüzünüze ve boynunuza parmaklarınızın ucuyla kalınca bir tabaka halinde sürün.

• Yüzünüzün ortasından başlayıp, hafif , daireler şeklinde sürerek ürünün dokulara işlemesini sağlayın.

• Alından başlayın, burnun başladığı yerden şakaklar yönünde dairesel hareketlerle saçların başladığı yere kadar yükselin.

• Sonra, piramidal dan hareket edip, gözün alt çemberinden geçerek kulağın üst kısmına kadar yükselin • Daha sonra dudağın üst çemberinden hareket edip kulak memesine kadar ilerleyin, elmacık kemiği boyunca işlemi sürdürün, çene altı için de aynı hareketi uygulayın

• Boyun için de aynı şekilde, ortadan başlayıp iki yana doğru, ilk önce boynun başladığı yerde, ardından köprücük kemiğinin hemen üstünde aynı hareketleri uygulayın. Makyaj temizleyicinin tüm izlerini makyaj temizleyici bir kağıtla ortadan kaldırın.

• İkinci bir uygulama yapı, bu kez iki elinizle simetrik bir şekilde bir perdahlama hareketi gerçekleştirin. Hareketin sırası ve yönleri aynı olacak. sadece boyunda yukarıdan aşağıya doğru uygulanacaktır.

• Alt ve üst göz kapaklarına gelince, iç köşeden dış köşeye, dış köşeden iç köşeye doğru dış köşeyi bir parmağınızla tutarak okşamayı andıran hafif dairesel hareketler uygulayın.

• Kullanılan makyaj temizleyicinin türüne göre; eğer bir süt kullanmışsanız bir süngerle yıkayarak temizleyin. Eğer söz konusu olan bir krem yada pelteyse ıslatılmış bir pamuk kullanın; bir sabun-krem ya da ikili bir süt uygulamışsanız bol su ile yıkayın.

Vitaminler ve Güzellik :

    Vücudun, işlevini tam olarak yapabilmesi için günlük belli oranlarda elemana ihtiyacı vardır; kaloriler, vitaminler, madensel tuzlar. Şu halde, bu elemanların neye yaradıklarını eksiklerinin nelere yol açacağını bilmemiz gerekmektedir.

A vitamini :

Gözlerin sağlıklı olmalarında çok önemlidir. Eksikliği görme bozuklukları oluşturabilir ki bu bozuklukların başlıcaları şunlardır ;

1-Saydam tabakanın donuklaşması ve sertleşmesi

2-Keskin görüşteki azalma

3-Yanma hissi

4-Kızarıklıklar Tenin parlaklığı ve tazeliği için kaçınılmazdır. Yokluğunda derinin metabolizmasında bir değişim olabilir, deri kurur. Meyvelerin ve sebzelerin büyük bir bölümünde, karaciğer ve böbrek gibi sakatatlarda, balıklarda ve sütlü maddelerde yer alır.

C vitamini :

• Yokluğu diş eti hastalıkları, ağız yangıları ve diş dökülmelerine yol açar.

• Nefesin pis kokmasına sebep olabilir.

• Sedef hastalığı veya ergenlikler halinde tavsiye edilir.

• Eksikliği derinin kurumasına yol açar. Özellikle taze sebze ve meyvelerde bulunur.

E vitamini :

• Bu gençlik ve üreme vitaminidir. Üreme fonksiyonları üzerinde çok önemli bir rolü vardır ve iç salgı bezleri sisteminin güzellik üzerindeki önemi bilindiği zaman ihmal edilmemesi gerektiği kolaylıkla anlaşılır. Gözler için çok önemlidir ve miyop ( uzağı iyi görememe) hastalığında tavsiye edilir.

• Egzama hastalığının tedavisinde etkendir. Söz konusu vitamini her zaman elinizin altında, ekmek ve peynirde bulabilirsiniz

Karma Ciltler :

    Karma cilt, kuru, nemsiz ciltlerin ve yağlı hassas ciltlerin tüm belirtilerini taşır. Yüzdeki yağ bezelerinin düzensiz çalışmaları etkendir. Genelde, alın, burun ve çene yağlı özellikler, yanaklar bölgesi ise nemsiz bir eğilim gösterir. Şu halde kolayca anlaşılacağı üzere bakımlar iki defada ve bölgelere göre iki şekilde yapılır.

Karma Ciltlerin Bakımı :

Akşam ;

• Yüzü ve boynu sıvı bir makyaj temizleyici veya derinlemesine işleyen hafif yağlı bir sütle temizleyin

• Temizleyici bir kağıtla silin

• Bütün pislikler temizleninceye kadar işlemi tekrarlayın

• Canlılık verici bir losyon tonik uygulayın.

• İki günde bir sıkılaştırıcı ve yağlanmayı önleyici bir losyon kullanın.

• Daha sonra yüzün kuru bölgelerine besleyici, yumuşatıcı ve nemlendirici bir krem sürün: bunu hafif sıyırmalarla ve daima yukarı doğru uygulayın.

• Haftada iki kez yağlı bölgeleri alın burun ve çeneyi temizleyici bir kremle temizleyin.

Sabah ;

• Yüzünüzü ve boynunuzu makyaj temizleyici sıvı veya sütle temizleyin.

• Aşırı yağ sızmasını azaltmak için canlandırıcı ve hafif sıkılaştırıcı bir losyonla yağlı bölgeleri gerginleştirin. Hafif darbelerle uygulanan bu losyon kasları sağlamlaştırır.

• Maden suyunu koruyucu olarak kullanın.

• Deriyi canlandırmak için hafifçe sıkın, bu, maddenin daha iyi işlemesini sağlayacaktır.

• Özellikle kuru bölgeler üzerinde durarak kapayıcı ve yeniden nemlendirici iyi bir krem uygulayın.

MAKYAJ YAPMANIN PÜF NOKTALARI


FONDÖTEN

    Mutlaka temizlenmiş, nemlendirilmiş cilde tatbik edilmelidir. Nemli pamuk veya ufak nemli bir süngerle sürülmeli. Sünger her kullanıştan sonra sabun ile yıkanmalı ve kurutulmalı. Aydınlık bir yerde yapılmalı; Gündüz makyajı; gün ışığında, gece makyajı; iyi aydınlatılmış bir yerde. Saç dipleri ile yüzün birleştiği yerde renk farklılığı olmamalı. Fondöten bu bölgelerde küçük dokunuşlarla iyice yayılmalı. Seçilen fondöten yüz ile aynı renk olmalıdır.İnce bir tabaka halinde sürülmeli, sonuç doğal görünümlü olmalıdır.


PUDRA

    Fondöten üzerine sürülecekse şeffaf olanları tercih edilmelidir. Tek başına kullanılacaksa ten renginize uygun (mutlaka yüzünüzün bir yerinde denediğiniz) olmalıdır. Büyük pudra fırçası ile ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Fırçayı, yüzünüzdeki ince tüylerin çıkış yönünde kullanmalısınız.

GÖZ

    Toz farlar, kullanımı ve dayanıklılık açısından daha çok tavsiye edilir. Sık sık temizlenen süngerli çubuk veya yumuşak fırçalarla sürülmelidir. Açık renk farınızı gözkapağına sürdükten sonra, gölge yapacağınız renkte far ile gözkapağının bitiminden kaşa paralel çukurluğa hafifçe sürün. Gözlerinizin renginde far sürmek her zaman çok iyi netice vermez.

    Örneğin;  Mavi gözlere, mavi far yerine açık - koyu gri, pembe kombinasyonları çok uygun olur. Siz kendi renginizi deneyerek bulmalısınız.

    Gözlerinizi daha büyük göstermek isterseniz kirpik diplerine siyah veya kahverengi göz kalemi ile ince bir hat çekmeli, göz ucundan da biraz taşırmalısınız. Alt kirpiklerin diplerine de ince bir hat çekmeli, ancak bir pamuklu çubukla hattın keskinliğini dağıtmalısınız. Gözleriniz birbirine yakın ise gözün şakak tarafındaki ucunu daha koyu renk bir far ile belirginleştirmelisiniz. Gözleriniz birbirinden çok ayrık ise gözpınarının üstünü kaşa kadar koyuca ton bir far ile gölgelemelisiniz.

RİMEL (MASKARA)

    Siyah veya koyu kahverengi rimel sürerek gözlerinizi daha büyük ve anlamlı gösterebilirsiniz. Rimel sürerken başı hafifçe kaldırıp aynaya bu şekilde, bakarken boyamak göz çevresine bulaştırmamak açısından iyi bir tekniktir.

KAŞLAR

    Kaşlarınızı yüzünüze en uygun şekilde şekillendirmek için elinize uzun bir çubuk veya kalem vs. alıp ayna karşısına geçin; Çubuğu burun deliğinin yanından ve göz pınarından geçecek şekilde dik tutun. Kaşınız çubuğun gösterdiği noktadan başlamalıdır. Çubuğu burun deliğinin yanından kaldırmadan (gözeleriniz karşıya bakarken) gözbebeğinin üzerinden çapraz olarak uzatın. Çubuğun gösterdiği nokta kaşınızın ideal kavis noktasıdır.

    Çubuğu burun deliğinin yanından kaldırmadan gözün kuyruğundan geçecek şekilde uzatın. Çubuğun gösterdiği nokta kaşın ideal bitiş noktasıdır. Kaşınızı alırken, tüylerin çıkış yönüne doğru çekmeye dikkat etmelisiniz. Makyaj sırasında ufak bir kaş fırçası ile kaşlarınızı fırçalayıp şekillendirmeyi ihmal etmeyin. Eğer kaşınızda düzeltme yapacaksanız; koyu kahverengi veya füme renkli bir kaş kalemi ile önce ince ince küçük çizgiler halinde boyayıp, sonra fırça ile dağıtın.

ALLIK

    Yüze daha sağlıklı bir görünüm kazandırabilmek için allık sürmelisiniz. Allık fırçası yumuşak ve uzun tüylü olmalı, sık sık yıkanmalıdır. Allığın rengi ten rengine uygun olarak pembemsi veya toprak tonlarında olmalıdır. Allık asla bir leke gibi durmamalı, çok hafif kullanılmalı, fırça bastırılmadan hafifçe değdirilerek sürülmelidir. Gece makyajında kullanılan allık biraz daha koyu olabilir. Ancak çok iyi dağıtılmalıdır. Allık ile yüzümüzde beğenmediğimiz bazı yerleri farklı gösterebiliriz.

    Örneğin; Yuvarlak bir yüzü daha ince göstermek için allığı, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru ve şakaklara sürmelidir. Köşeli bir yüzde; elmacık kemiklerinin üzerine ve çenenin alt - yan sınırına allık sürülürse yüzde daha yumuşak bir ifade sağlanabilir. Yazın yüzünüz güneşten bronzlaştığında her zaman kullandığınızdan daha koyu bir allıkla yüzünüze ışıltı katmalısınız.

DUDAK

    Dudaklara dudak renginin bir ton koyusu ile çerçeve yapılıp içi yalnızca parlatıcı şeffaf bir ruj ile boyanarak kullanabilirsiniz veya yüzünüze fondöten sürerken biraz da dudaklara sürerek renk farkını azaltır, makyaja hazırlarsanız. Kullanacağınız rujun bir ton koyusu ile çerçeve yapıp içini ruj ile doldurarak daha kalıcı bir makyaj elde edersiniz.

    Dudak makyajında şekil çok önemlidir. Dudaklar ince ise; fondötenlenen dudakların bitimine kemik rengi bir kalemle ince bir çerçeve çizilir ve parmak uçlarıyla iyice dağıtarak hattın keskinliği azaltılır. Daha sonra dudak kalemi ile çerçeve çizilir ve içi uygun renk ruj ile boyanır. Açık renk rujlar dudağı daha dolgun gösterir. Kalın dudaklar, koyu renkli rujla daha ince gösterilebilir.

    Şimdi gözlerimizi ortaya çıkartacak, daha manalı gösterecek bir şeyler yapalım...Süngerli far fırçanıza biraz toz far alın. Fazlasını hafifçe üfleyerek atın ve göz kapaklarınıza nazikçe tatbik edin. (Farın rengi çok parlak, çok belirgin olmamalı ve yüzünüzün bütününde çok aykırı durmamalı) Daha sonra farınızın birkaç ton daha koyusu ile gözün şakağa yakın ucundan başlayarak bir bölge yapın. Bunun için, fırçanızı göz ve kaş arasındaki çukur olan bölgede hafifçe sürtün. Ucu inceltilmiş yumuşak bir göz kalemi ile gözkapağının üstüne, kirpiklerin hemen dibine ince bir hat çekin.

    Gözün ucunda bu hattı hafifçe dışarı, şakağa doğru uzatın. Alt kirpik diplerine de ince bir hat çekin ve pamuklu çubukla hafifçe dağıtın. Daha sonra kirpiklerinizi bol bol rimelleyin. Yüzünüze sağlıklı, ışıklı bir görünüm vermek için allık kullanmalıyız.

    Büyük, yumuşak bir allık fırçasına biraz ton allık alıp fazlasını üfleyerek atın. Fırçayı yüzünüze bastırmadan, son derece hafif değdirerek şakaklara doğru sürünüz. Amaç yüzünüzde kızılımsı lekeler yaratmak değildir, allığın çok ama çok az kullanılması, iyice dağıtılması ve hafifçe renklendirmesi çok önemlidir.

    Dudaklarınıza renksiz veya renkli bir ruj sürerek makyajınızı tamamlamalısınız. Bunun için de önce bir dudak kalemi ile hem dudak kusurlarını düzeltmek, hem de dudağın çevresini belirterek rujun daha düzgün sürülmesini sağlamalısınız.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat


Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle