Dünyanın En Kısa IQ Testi

Eğitim 8 Ekim 2018 18:22
Videoyu Aç Dünyanın En Kısa IQ Testi
A
a

Bilişsel Yansıma Testine doğru cevap verebilir misiniz? (İnsanların yüzde 83'ü bu “IQ Testi” nin en az 1 sorusunu cevaplıyabiliyor)

Bilişsel Yansıma Testi  (CRT) yanlış “gut” yanıtını geçersiz kılmak ve bir doğru cevabı bulmak için daha ileri fikirlere dahil bir kişinin eğilimlerini ölçmek amacıyla tasarlanmış bir görevdir. İlk olarak psikolog Shane Frederick tarafından 2005 yılında tanımlanmıştır  . CRT, İstihbarat Bölüm testi gibi  zeka ölçümleri ile orta derecede pozitif bir korelasyona sahiptir  ve çeşitli yargılama ölçütleriyle yüksek oranda korelasyon göstermektedir.

3,428 kişilik bir ankette, şaşırtıcı bir yüzde 33'ü üç soruyu kaçırdı. Çoğu insan – yüzde 83'ü - soruların en az birini kaçırdı.

Çok eğitimli insanlar bile hata yaptı. Örneklenen MIT öğrencilerinin sadece yüzde 48'i tüm soruları doğru cevaplayabilmiştir. 2003 yılında yapılan bir  çalışmada, sadece yüzde 17'si mükemmel bir skor elde etti. Eğer bütün cevapları doğru bilmiyorsanız, kendiniz için çok zor olmayın.

Bu test, sadece üç soruyu içerdiğinden, dünyanın en kısa IQ testi olarak kabul edildi. Her biri, ilk göründüğünden daha zor olabilecek basit bir sorunu tanımlamak için yeteneklerinizi değerlendirmek üzere tasarlanmıştır.

Uzmanlar sadece doğru cevabı almanın dahi bir dahi olduğunun değil, aynı zamanda çözümünüzün ortaya çıktığı zaman çerçevesi olduğunu iddia ediyorlar. Öyleyse hızlı düşün!


İŞTE DÜNYANIN EN KISA IQ TESTİ


1.  Bir yarasa ve bir top toplamda 1.10 dolara mal olur. Yarasa, toptan 1 dolar daha fazla. Topun ücreti ne kadar?

2.  5 alet, 5 dakikada 5 makineyi yaparsa, 100 aletin 100 makineyi yapması ne kadar sürer?

3.  Bir gölde, zambak yastıklarından bir yama var. Her gün, yama büyüklüğü iki katına çıkıyor. Yamanın tüm gölü kapsaması 48 gün sürmesi durumunda, yamanın gölün yarısını kaplaması ne kadar sürer?

Cevaplarınız verdikten sonra, onları doğru çözüp çözmediğinizi aşağıdaki cevaplardan test edebilirsiniz. Cevaplar


1. 10 sent tahmin ettiyseniz yine de bir şansınız var demektir. Cevap aslında biraz daha az - 5 cent top artı 1.05 dolar yarasa fiyatı. Toplam ise 1.10 $ eder.. Ve tabii ki, 1,05 dolar, 5 sentten 1 $ daha pahalı. (Princeton'da yapılan bir araştırmada, 10 kuruşa cevap verenlerin doğru cevabı alanlara göre “anlamlı derecede” daha az hasta olduğu saptanmıştır.) Cevap : 5 Sent

2.  Sizin içgüdünüz hemen 100 dakika diyebilir. Neyse ki,bu inşallah çok uzun sürmemiştir. Sorudan, 1 aracın 1 makineyi yapması için geçen sürenin 5 dakika olduğunu belirleyebiliriz. Bu nedenle, 100 aracın 100 makineyi yapması geçen geçen sürenin 5 dakika olması gerekir. Peki öyle değil mi yoksa? Cevap : 5 dakika

3.  24 gün tahmin etmiş olabilirsiniz. Lilypad yamasının boyutunu yarıya indirdiğiniz için gün sayısının yarısına sezgisel geliyor. Ancak, gölün alanı lilypadlerin her gün iki katına çıkarsa, yarı örtülü olmaktan tamamen kapandığı için sadece bir gün sürecektir. 48 günden bir gün al ve 47 ile kaldın. Cevap : 47 gün


MysticalRaven.com
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle