Elle yemek mide ülserini önlüyor mu?

Sağlık 19 Şubat 2019 11:01
Videoyu Aç Elle yemek mide ülserini önlüyor mu?
A
a

Afrika'nın, Ortadoğu'nun ve Asya'nın kuytu köşelerine giderseniz, ortak bir nokta bulacaksınız. Birçok kişi çatal, kaşık ve bıçak yerine elleriyle yemek yemeyi tercih ediyor. Anneniz küçükken ellerinizle yemek yememeniz konusunda sizi uyardığı için şaşırabilirsiniz ancak, elle yemek yemek aslında iyi bir şey olabilir.

Yemek için ellerinizi kullanmanız, vücudunuz ile yiyeceğiniz arasında, zihniniz ve ruhunuzla kurduğunuz bağlantının yanı sıra dokunsal bir bağlantı sağlar.

Bazı insanlar elle yemek yemeyi iğrenç bulabilir ancak birçok insan bunu rahat ve keyifli bir yemek tarzı olarak kabul ediyor. Ayrıca birçok yararı da var.

 İşte elle yemenin birkaç faydası

Elleriniz doğal bir sensordur

Bir kaşıkla veya çatalla yemek yiyip yemeğinizi doğrudan ağzınıza götürdüğünüzde, zihniniz vaktinden önce yiyeceğin sıcaklığını veya dokusunu algılayamaz. Bu nedenle, çok sıcak yiyeceklerle ağzınızı yakabilirsiniz. Ancak ellerinizle yediğinizde, parmaklarınızdaki sinir uçları gıdanın sıcaklığını algılar ve dilinizin yanmasını engeller. Sinir uçları da beyninize ne yiyeceğinize dair bir sinyal gönderir. Bu, yiyeceklerinizi daha iyi tatmanıza yardımcı olmak için uygun sindirim suları ve enzimlerinin salınmasını tetikler.

Sindirime ve ülsere iyi gelir

Ellerinizde iyi ve kötü bakteriler vardır. İyi bakteriler sizi çevredeki birçok zararlı mikroptan korurlar. Bir kaşık ve çatalla yemek yediğinizde, bu bakteriler bağırsağınıza ulaşmaz.Öte yandan elle yendiğinde, parmaklardan gelen flora ağza geçer ve oradan mideye yutulur; farklı vücut bölümlerine gider. Bu da  bağırsaktaki sağlıklı sindirimi destekler ve bağırsaklardaki zararlı bakterilerin oluşmasını önler. Mide ülserine iyi geldiğide söylenmektedir. 

Ayrıca, yemeğe ellerinizle dokunduğunuzda zihninize sindirim suları ve enzimlerin salınması için bir sinyal gönderirsiniz. Yiyecek türüne bağlı olarak zihin, daha iyi sindirim için gerekli metabolizmanın buna göre ayarlanmasını sağlar. Sağlıklı bir vücut ve zihin için sağlıklı bir sindirim sistemi önemlidir.

Diyabet Riskini Azaltır

Çatalları ve kaşıkları kullanarak, yemek yemeyi daha kolay ve hızlı hale getirebilirsiniz. Fakat bu aynı zamanda vücudunuzda kan şekeri dengesizliklerine yol açabilir; dolayısıyla diyabet riskinizi arttırabilir. Hızlı yeme diyabet riskini artırır, ancak ellerinizleyiyerek riski azaltabilirsiniz. Ellerinizi kullanırken, ağzınıza daha az yiyecek koyarsınız. Yavaş yemek daha iyi bir sindirimi sağlar ve beyninize midenizin dolduğunu bilmesi için zaman verir. Böylece daha az yemek yersiniz.


Daha dikkatli yemek yemenizi sağlar

Çatal bıçakla yemek yemek bir çeşit mekanik işlemdir. Ne yediğinize ve ne kadar yediğinize dikkat etmezsiniz. Ayrıca, TV izlemek, cep telefonunuzu kontrol etmek veya gazete okumak gibi yeme sırasında dikkatinizi dağıtan eylemleri kolaylaştırmanıza sebep olur. Yemeğe dikkat etmemek, daha çok yemek yenmesine neden olabilir. Fakat ellerinizle yediğiniz de hem ne yediğinize dikkat edersiniz hem de ne kadar yediğinizin farkındasınızdır. 

Elle yemek daha hijyeniktir

Ellerinizle yemek yemenin hijyenik olmayan bir yol olduğunu düşünseniz de gerçekte tam tersidir. Elleriyle yemek yiyen insanlar, yemekten önce ellerini yıkarlar. Ancak çatal bıçak gibi mutfak gereçleri, genelde çabucak yıkanırlar ve her zaman tam anlamıyla temizlenmezler.  
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle