Reza Zarrab ABD'de tutuklandı

Kategori: Güncel - Tarih: 22 Mart 2016 07:30
Reza Zarrab ABD'de tutuklandı

Türkiye'de, 17 Aralıkoperasyonunda yakalanıp, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra sonra tahliye olan ve hakkındaki suçlama düşen işadamı Reza Zarrab, ABD'nin Miami kentinde tutuklandı.

İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf (Zarrab), Amerikan yaptırımlarını delmesinde İran hükümetine yardım edici planların parçası olduğu gerekçesiyle ABD'nin Miami kentinde tutuklandı.

Sarraf hakkında 5 yıldan 30 yıla kadar değişen ve toplamda 75 yılı bulan hapis cezaları öngörülüyor.ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, New York Güney Bölge mahkemesinde açılan davada, Sarraf ile diğer iki İran vatandaşı Kamelya Cemşidi ve Hüseyin Necefzade, ABD yaptırımlarına rağmen "İran ve diğer İran kurumları adına yüz milyonlarca dolar değerinde işlemlerde bulunmak, bu işlemlerden kara para aklamak ve bu işlemlerin gerçek doğasını gizlemek suretiyle çok sayıda mali kurumu dolandırmakla” suçlanıyor.

Cumartesi Miami'de gözaltına alınan Sarraf'ın bugün aynı kentte federal mahkeme önüne çıkarıldığı belirtilirken, kendi çalışanlarından Cemşidi ve Bank Mellat yöneticilerinden Necefzade gıyaben yargılandı.

Adalet Bakanlığı'nda Ulusal Güvenlikten Sorumlu Bakan Yardımcısı John Carlin, yaptığı açıklamada, "İddianamedeki suçlamalara göre, Sarraf, Cemşidi ve Necefzade, İran hükümeti ve İranlı işletmeler adına milyonlarca dolarlık işlemlerde bulunarak ABD yaptırımlarını deldi.Bu ihlal iddiaları ve ardından bu yasadışı eylemleri örtbas etmeye yönelik çabalar, ulusal güvenlik çıkarlarını korumak için tasarlanmış ABD yasalarını hiçe saydı. Ulusal Güvenlik Dairesi, ABD yaptırımlarını ihlal etmeye çalışanları adalet önüne çıkarmaya yönelik çabalarını kararlılıkla sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

New York Güney Bölge mahkemesinden Savcı Preet Bharara da, "İddialara göre, davalıların yıllarca ABD'nin İran ve İran kurumlarına karşı yaptırımları ihlal etme ve delmeye yönelik tertiplere karıştıklarını, dünya genelindeki kurumlar yoluyla kara para aklayarak İran'a karşı ABD yaptırımlarını hiçe saydıklarını ve federal suç işlediklerini” kaydetti.

'Suçlamalar, gerçek iş ortaklarını gizlemeye çalışanlara mesaj göndermeli' FBI New York Saha Ofisi Direktör Yardımcısı Diego Rodriguez, davalıların "neredeyse 5 yıl süreyle, 2010'dan 2015'e kadar İran kurumları adına yapılmış mali işlemleri gizleyerek İran'a karşı ABD ve uluslararası ekonomik yaptırımları delmek için komplo kurmakla” suçlandığını bildirdi.

Rodriguez, "Bugün açıklanan suçlamalar, gerçek iş ortaklarının kimler olduğunu saklamaya çalışanlara mesaj göndermeli” dedi. Davalıların bu süre zarfında İran'daki en büyük bankalardan biri olan Bank Mellat dahil olmak üzere, İranlı işletmeler, İran hükümeti ve İran hükümetinin kontrolünde ya da sahipliğindeki kurumlar adına ya da yararına uluslararası mali işlemler yürütmeye yönelik tertipler yürüttüğü belirtildi.

TÜRKİYE'DE 70 GÜN TUTUKLU KALMIŞTI

1983 doğumlu iş adamı Rıza Sarraf (Reza Zarrab), 2013 yılında yapılan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında "Rüşvet vermek ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, altın kaçakçılığı, karapara aklama" suçlamalarıyla tutuklanmıştı. 70 gün tutuklu kalan Sarraf, daha sonra gözaltına alınan bakan çocuklarıyla birlikte suç vasfının değişme ihtimali doğduğu gerekçesiyle tahliye edilmişti. (DHA)
Kaynak : mynet

http://www.aileceizle.com/haberprint/reza-zarrab-abd-de-tutuklandi-10043.html