Japon bilim insanlarından 'kellik sorununa' çözüm

Sağlık 13 Şubat 2018 18:52
Videoyu Aç Japon bilim insanlarından 'kellik sorununa' çözüm
A
a

Japonya'daki Yokohama Ulusal Üniversitesi'nden bilim insanlarının yeni tekniklerle geliştirdiği saç kökü yetiştirme yöntemiyle birçok erkeğin kabusu olan 'kellik' tarihe karışıyor.

Milyonlarca erkeğin en büyük komplekslerinden biri olan 'kellik' tarihe karışıyor.

Japon bilim insanları, 10 yıl içinde kelliğe son verecek bir yöntem geliştirdiklerini ileri sürdü.

Japonya’nın Yokohama Ulusal Üniversitesi’nde bir araştırma ekibi, geliştirdiği yeni bir yöntemle kısa zamanda ve tek seferde tam 5 bin kıl folikülü yani saç kökü yetiştirmeyi başardıklarını duyurdu. Eski tekniklerle ise sadece 50 kadar folikül yetiştirilebiliyordu.

Bilim insanları tarafından basitleştirilen bu süreç, temel yollarla saç üretimini tekrar tetikleyecek en etkili yöntemlerden birisi olarak gösteriliyor.

Bilim insanları fare deneklerinin üzerine yaptıkları testlerin olumlu sonuçlar verdiğini söylese de bu deneylerin 5 yıldan önce insanlar üzerinde uygulanmasının şimdilık mümkün olmadığını belirtti.

Professör Junji Fukuda, çalışmaların olumlu bir şekilde tamamlanması halinde 10 yıl içinde bu teknikler üretilen tedavi yöntemi isteyen herkes için uygulanabileceğini söyledi.

Kellik erkeklerde ‘orta yaş bunalımı’ olarak adlandırılan dönemin baş tetikleyicilerinden biri olarak görülüyor. Bu sorunun çözümü için yıllardır önemli araştırmalar yapılıyor, fakat saç dökümünü yavaşlatan tedaviler bulunsa da problemi kökten çözecek bir yöntem bulunmadı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat


Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle