Kirliliğin önüne geçmek için toplu taşıma ücretsiz olacak

Güncel 14 Şubat 2018 19:55
Videoyu Aç Kirliliğin önüne geçmek için toplu taşıma ücretsiz olacak
A
a

Hava kirliliğini geleneksel yöntemlerle engellemenin dışında yeni bir plan devreye sokulacak.

Sanayileşme, hızlı nüfus artışı ve her gün kullandığımız ulaşım araçlarının neden olduğu gazların etkisiyle aldığımız her nefes tehlikeye dönüşüyor. Alman hükümeti bu kirliliğinin önüne geçmek için belirlediği pilot şehirlerde toplu taşıma araçlarını ücretsiz hale getirmeyi planlıyor.

Bunun için Almanya Çevre Bakanı Barbara Hendircks, Tarım Bakanı Christian Schmidt imzasıyla Çevre Komiseri Karmenu Vella'ya resmi bir mektup da gönderildi.

Mektupta yetkililer, ücretsiz toplu taşımanın yanında elektrikli araçlar için ek teşvikler sağlamasını da vaat ediyor.Bonn, Essen, Herrenberg, Reutlingen ve Mannheim şehirleri pilot olarak seçildi.

Projenin olumlu sonuç vermesi durumunda, hava kirliliğinin yüksek olduğu diğer şehirlerde de uygulamaya konulacak.

Yetkililer ayrıca Almanya'daki federal eyaletlerin ve belediyelerin de bu önlemler konusunda mutabık kaldığını belirtti.

Ancak Alman Şehirleri Konseyi Başkanı Helmut Dedy öneriyi şaşkınlıkla karşıladı.

Dedy bazı şehirlerde toplu taşıma ücretlerinde indirim yapılması planının olduğunu ancak federal hükümetin toplu taşımayı ücretsiz hale getirmek için bunu fonlaması gerektiğini söyledi. Almanya'da toplu taşıma hizmetinin büyük kısmı belediyelerce karşılanıyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat


Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle