Meger buzamana kadar türk kahvesini yanlış pişiriyormuşuz

Kadınca 30 Ekim 2017 15:39
Videoyu Aç Meger buzamana kadar türk kahvesini yanlış pişiriyormuşuz
A
a

Ezbere yaptığımız bu yöntem kahve pişirirken yapılan en büyük hataymış meğerse...

Kaynatmak mı! Duymamış olalım...

Hemen şunu belirtelim; bir kahve ne kadar ince çekilirse o kadar lezzetli olacaktır ve Kahve inceldikçe pişme süresi de düşecektir. Genellikle ince çekilen Türk kahvesinin bu aşamada pişirilmesi oldukça önemli. Kahve yanlış piştiğinde ağızda o istenmeyen acı tadı bırakacak...

Bu acı tada maruz kalmamak için başta dikkat edilmesi gereken şey, kaynatmamak oluyor. Normal ısıda pişirmeye başladığınızda, kahvenin üstünde yaklaşık 1 dakika içinde kabarcıklar meydana gelecek. İşte bu kabarcıklar kahvenin piştiğine işaret. Kaynamasını beklemeden ocaktan alın. Kısık ateşte yavaş yavaş pişen kahve acılaşacak, böylelikle kötü bir tat elde edeceksiniz. Kahve çekirdeğinin esasen tatlı olduğunu belirten uzmanlar, yanlış pişirme sonucu insanların kahve yanında tatlı bir şeyler yeme ihtiyacı uyandığını da ekliyor.

İyi bir kahve pişirmenin diğer aşamaları ise; su miktarı ve kahve türüyle de ilişkili. Bir fincan için hazırlanan Türk kahvesi için, 1 fincan su kullanmak yeterli. Fincanı olduğundan ne az ne de çok doldurun.

Soğuk suyla pişirmek bir diğer hata

Yaygın olarak bilinen 'Türk kahvesini soğuk suyla pişirmek' de koca bir hata. Kahvenin tadını tam alabilmek için oda sıcaklığına erişmiş su kullanın. Oda sıcaklığında kullanılan, ince çekilmiş kahve çekirdekleri ve kısa sürede pişirme yöntemi sayesinde kokusunu net alabildiğiniz, tadı acımayan bir kahve yudumlamış olacaksınız. Bu durumda anlaşılıyor ki, közde pişen kahvelerin pabuçu dama :)
Kaynak : mynet
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle