Öğretmenlerin köşe bucak kaçtığı veli tipleri

Çocuk Bakımı 25 Kasım 2017 15:54
Videoyu Aç Öğretmenlerin köşe bucak kaçtığı veli tipleri
A
a

Okul başarısı her veliyi gururlandırır. Kendi çocuğunun başarılı olması ise hepimizin istediği bir şeydir ancak bu sadece öğretmenin ve çocuğun azmiyle olacak bir şey değildir. Veli olarak sizin de elinizi taşın altına koymanız lazım. Tüm yükü öğretmene yüklemek haksızlık olur değil mi?

Sorun yaşadığınızda ya da sorun olduğunu düşündüğünüzde soluğu okul müdürünün odasında almayın. İlk konuştuğunuz kişi öğretmen olsun. Kendisiyle konuşmadan okul müdürüne giden veliye sahip olmak öğretmenler için bir hayal kırıklığı nedeni. 

Biraz empati!

Sürekli okul hayatının içinde olmaya çalışmayın. Bırakın çocuğunuz kendi ödevinin, kaybolan hırkasının, küstüğü arkadaşının sorumluluğunu kendi alsın. Sürekli sınıftaki düzeni başka velileri de teşvik ederek kontrol etmeye çalışmayın. Bırakın çocuğunuz hata yapsın mesela!
Çocuğunuzun öğretmeninin tanımadığı bir veli olmayın. Çalışan anne baba olarak çocuğunuzun okul sorumluluğunu bir başka yetişkine devretseniz bile öğretmenle ilişkinizi optimum bir seviyede tutun. Bir sorun olduğunda sizi arayabileceğini bilsin.
Çocuğunuz 'öğretmen bana vurdu, kızdı vs.' dediğinde hemen öfkelenip okula koşmayın. Tabiki çocuğunuzun söylediklerini önemseyin ama tepki göstermeden

önce öğretmeni 'önyargısız' dinleyin. 

Öğretmenlerin özel hayatlarına dahil olmayın. Acil haller dışında gece mesajları atmayın, hafta sonları ödevler hakkında sorular sormayın mesala.
Anne baba arasındaki uyumsuzluğu okula yansıtmayın! Boşanmış bir çift olabilirsiniz veya eşinizle asla aynı fikirde olamayabilirsiniz ama bu sorunu okula taşımayın. Öğretmenle iletişimde çift olarak tutarlı olun. Böyle karışık bir öğretmen-veli ilişkisinin kaybedeni hep çocuğunuz olur unutmayın!
A+ bir iş yapıyor olabilirsiniz. Ya da herkesin gıpta ettiği bir mesleki kariyere sahip olabilirsiniz. Kazancınız da çok yüksek olabilir. Ancak bunu öğretmene karşı bir tehdit unsuru gibi kullanmayın. 

Siz onun patronu değilsin sadece 'velisiniz.'

Her veli çocuğunun öğretmeninden memnun olacak diye bir gerçeklik yok. Pekala öğretmenden, tavrından, tarzından memnun olmayabilirsiniz. Bunu nefrete çevirmeyin. Kendisiyle sağlıklı iletişim kurun. Çözemezseniz birlikte alternatif aramayı deneyin. Sırf söz öğretmeni sevmiyorsunuz diye diğer velileri de
kışkırtmayın!

Okulda hayal kırıklığı, endişe, korku, kavga, üzüntü her zaman vardır. Kendi çocukluğunuzu hatırlayın ve sürekli çocuğunuz için şartları iyileştirmeye çalışmayın. Çocuğunuzla konuşun ve onun yaşadıklarıyla baş etmeyi öğrenmesi için öğretmeniyle işbirliği yapın. 
Kaynak : internet haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle