Ölünün üzerine neden bıçak konur

Dini Haberler 10 Temmuz 2018 22:13
Videoyu Aç Ölünün üzerine neden bıçak konur
A
a

Anadolu'da yaygın bir gelenek haline gelen ölünün üzerine bıçak koymak dinen yapılması gerekli bir şey midir?

Karın bölgesinin üzerine konan konulan bıçak ve bir metalın ölünün şişmesini engellediği bilinmektedir. Koyulan bıçağın uç tarafı kıbleye doğru çevrilmesi gerekmektedir. Bıçak, makas gibi benzeri metallerin kullanılmasının esas sebebi vücut sıcaklığından daha soğuk bir malzeme kullanılması gerektiği içindir. Kullanılan malzemelerde, esas olay ağırlık değildir.

Cesedin karnının şişmemesi için üzerine herhangi bir metal konmalıdır. Karın şiştiği zaman vücut şekli bozulur. Tüm bedenin de hafif bir örtüyle örtülmesi faydalıdır. Bu yapılanlar cesedin kısa bir süreliğine şişmesini ve kokmasını önlemektedir.

Morg olmayan dönemlerde ölü bedeni soğuk tutarak şişmesini engellemek amacıyla yapılırdı. Ülkemizde eski dönemlerden gelip günümüzde hala süren bir gelenektir. Ölü bedenin yatakta değil soğuk bir zeminde yatırılması gerekmektedir ve altına en fazla bir battaniye serilmelidir. Ölü bedenin altında daha fazla battaniye veya benzer örtüler kullanılması, bedenin soğuk kalmasını engelleyecektir.

Bazı söylentilere göre, cenazeye bıçak koymak eski bir Türk geleneğine dayanmaktadır. Eski Türklerin yaşadıkları bölgelerde oldukça fazla demir madeni vardı. Hatta bu madenlerin yakınlarında yaşayan Türklere "Altay’ın Demircileri" denirdi. Demir, Altay’ın Demircileri için kutsal sayılırdı. Demirciler toplum içerisinde saygıyla anılan kişilerdi ve demirin kötü ruhları, düşmanları kovduğuna inanılmaktaydı. Ölülerin üstüne kılıç veya bıçak koyarak ruhunu, kötü ruhlar musallat olmadan teslim edebilmesi amaçlanıyordu.

Ayrıca bir inanışa göre de, ölüm anında cin taifesinden olan şeytanın insanı dininden döndürmek için musallat olduğu söylenir. Bu musallat olmasına ise Peygamber Efendimizin hadisi şerifleri kaynak gösterilmektedir. 

Ebu’l Yesar (r.anh)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle dua ederdi:

“Allah’ım! İhtiyarlığın düşkünlüğünden, yüksek yerden düşmekten, yıkıntı altında kalmaktan, gam ve kederden, yangından, suda boğulmaktan Sana sığınırım. Ölüm anında şeytanın gelip beni aldatmasından, Senin yolunda savaşırken düşmandan kaçarken öldürülmekten ve zehirli hayvanların sokmasıyla ölmekten Sana sığınırım.”

Yine cinlerin, ucu keskin olan metal bıçaklardan korktuğu inanışı vardır. Sekerat-ı mevt'de bıçak şahsın yanına getirilerek şeytanın uzaklaştırılması amaçlanmış ve şahıs öldükten sonrada bıçak cesedin üzerine konularak bu durumun adet haline getirildiği söylentileride vardır. 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle