Rusya'dan Türkiye uyarısı

Güncel 25 Mart 2017 22:10
Videoyu Aç Rusya'dan Türkiye uyarısı
A
a

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye gelecek vatandaşları için 'dikkat edilecek davranışlar' kılavuzı hazırladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairesi, internet sitesinde yayımladığı açıklamada, yurt dışına seyahate çıkacak vatandaşlar için gittikleri ülkelerde kaçınmaları gereken davranışlar konusunda tavsiyeler verdi.

Kılavuzda Türkiye'yle ilgili uyarılar yer aldı. Türkiye hakkında yapılan tavsiyelerde, turistlerden özellikle Mustafa Kemal Atatürk hakkında saygısızlık olarak nitelendirilebilecek davranışlardan kaçınmaları istendi.

İLGİNÇ ÖNERİLER VAR

Kılavuzda dikkat çeken bir başka tavsiye ise, işaret ve orta parmağın kaldırılmasıyla yapılan zafer işareti hakkında. Kürt siyasi hareketler tarafından kullanıldığı ve Türk milliyetçilerinin tepkisini çekebileceği için bu işaretin yapılmaması önerildi. Rusya'da işaret ve serçe parmak kaldırılarak yapılan işaret hakkında da uyarıda bulunuldu.
Ülkücülerin bozkurt işareti olarak algılanabileceği gerekçesiyle, bundan kaçınılması tavsiye edildi.

Milliyet'te yer alan habere göre, kılavuzda Türkiye ile ilgili verilen diğer tavsiyeler de şöyle oldu: "Orta parmağın kaldırılması, ayrıca işaret parmağıyla başparmağın birleştirilmesiyle yapılan, 'iyi' anlamına gelen halka şeklindeki hareket, Türkiye'de hakaret olarak algılanıyor. Bir el boğaza getirilerek yapılan 'boğazıma kadar doydum' anlamındaki hareket de, Türkiye'de tehdit olarak algılanabilir."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle