Rüyalarımızı Kontrol Etmemizi Mümkün Kılan Yöntemler

Rüya Tabirleri 4 Şubat 2017 00:14
Videoyu Aç Rüyalarımızı Kontrol Etmemizi Mümkün Kılan Yöntemler
A
a

Daily Mail'e göre 8 kişiden biri hayatında bir kez bilinçli rüya görecek.Ya da siz bu yazıyı okurken de görüyor olabilir...

Sanki kendi filminizi çekiyormuş gibi rüyalarınıza müdahale etmenin mümkün olduğunu söyleyen bilimsel araştırmalar mevcut. Yayınlanan infografikte 8 kişiden biri ihtimalini arttırmak için neler yapabiliriz? Sorusuna bir hayli değinilmiş. Peki bu sayıyı arttırmak ya da daha kolay bir tabirle rüyalarımıza müdahale etmeyi nasıl sağlarız?

Önce uyku öncesi aşamalara göz atmakta fayda var

Rüyalarımızı aynı Westworld dizisindeki gibi senaryolar hazırlayıp oynatmak kadar kolay olsun isterdik. Fakat ihtimalimizin bir hayli az olduğunu söylemekte fayda var. Hemen umudunuzu kaybetmeyin, denemekten zarar gelmez. Öncelikle uyurken sıklıkla uykumuzun birçok sahfada gerçekleştiğinin farkında olmalıyız. Bahsettiğimiz sahfalar elbette halk arasındaki 'Ben kafamı vurur yatarım, top patlasa uyanmam'  kavramı değil...

Biraz sıklıkla duyduğunuz REM uykusundan bahsedelim.

Adı Rapid Eye Movements'den (Hızlı Göz Hareketi) geliyor. Uykunun rüya görüldüğü safhasına denilen REM uykusunun isminin hızlı göz hareketi olmasının sebebiyse uykumuzda gözlerimizin göz kapaklarımızın altında kıpırdaması ve bu hareketlerin rüya görmemizle ilişkilendirilmesidir. Kısaca rüyalarımıza müdahale edebilmek için önce rüya görebildiğimiz safhaya girmemiz gerekiyor.

Bilim insanları REM uykusu yetişkinlerin uykularının yaklaşık %20-25'ini oluşturduğunu söylüyor. Ayrıca REM uykusunda bilinçli rüya görenlerin özelliklerini şu şekilde sıralıyorlar:
  • Yaratıcı
  • Problem çözme odaklı
  • Sorumluluk sahibi

İsterseniz artık maddelere geçelim

1- Rüyaları hatırlamak önemli

Rüya hatırlamak evrelerin önemli maddelerinden biri. Rüya günlüğü tutup hatırladığımız rüyaları çizip, ya da not etmek bir hayli önemli. Eğer bu işe biraz zaman ayırmak istiyorsanız ilk iş olarak bir not defteri edinin.

2-Farkındalık

Gördüğümüz rüyaların farkında olmak önemli. Haftalardır tuttuğumuz günlüklerdeki rüyaları okuyunca hatırlayabilmemiz oldukça önemli.

3. Rüyalarınızın gerçekliğini kontrol etme

Örneğin eğer bir anda kendinizi bir senaryonun içinde bulduysanız çevrenizdeki nesneleri gözlemlemeye bakın. Bir süre sonra aynı nesnelere bir daha bakın. Eğer farklı değişiklikler görüyorsanız artık rüyada olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Ardından kendinize bakın ya da bir uçurumdan atlamayı deneyin.4. Son Madde de Besinler

Birçok olayda olduğu gibi bu olayda da yediğimiz besinler, REM uykularımızda rüyalarımızı kontrol edebilmemize etki edecek bazı besinler de mevcut. Şimdiden uyaralım besinlerin yanındaki nanogramlara pek fazla aldırış etmeyin. Hepsinden azar azar almanız yeterli olacaktır. Bu arada en önemli şey alkolü unutmanız. Çünkü alkol alınca REM uykusuna girmeniz neredeyse imkansız.

Almamız gereken besinler : Ak hardal (378 nanogram), Lara hardal (258 ng), Badem (39 ng), Ayçiçeği çekirdeği (29 ng), Kiraz (15 ng), Keten tohumu (12 ng), Yulaf (1.8 ng), Pirinç, kırmızı turp, papatya çekirdeği, domates ve muz (0.5 - 1 ng)
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle