Satürn'ün uydusu Titan'dan yeni kızılötesi görüntüler

Teknoloji 20 Temmuz 2018 21:03
Videoyu Aç Satürn'ün uydusu Titan'dan yeni kızılötesi görüntüler
A
a

NASA Satürn'ün uydusu Titan'ın buzlu yüzeyinden şimdiye kadar alınmış en kusursuz ve net kızılötesi görüntülerini yayınladı.

    Titan'ın küresel bir bütünlük oluşturan farklı açılardan alınmış kızılötesi görüntüleri, Satürn sistemine gönderilen robotik uzay sondası Cassini'nin 13 yıllık verileri baz alınarak oluşturuldu. Cassini'nin görsel ve kızılötesi haritalandırma ölçüm aracı (VIMS) sayesinde işlenen görüntüler uzun soluklu bir çabanın ürünü. Cassini görevini başarıyla sürdürürken yardımcısı VIMS gözlemlerini geniş yelpazede ışıklandırma ve görüntüleme şartlarında yaptı.

NASA, yayınladığı yeni kızılötesi görüntüleri Titan'ın küresel yüzeyinin en isabetli temsili görüntüleri olarak tanıttı.Güneş sisteminin en büyük uydularından olan Titan'ın puslu ve yoğun atmosferi, onun gerçekten nasıl görünüyor olabileceği yönünde açık bir gözlem yapılabilmesini şimdilik çok mümkün kılmıyor.

Ancak NASA'ya göre yeni oluşturulan bu 6 kızılötesi görüntü, Titan'ın yüzeyi hakkında daha somut verilere ulaşılmasını sağladı. VIMS'in başarısının sırrı uydunun yüzeyindeki pusları ayırarak daha temiz görüntüler elde edebilmesinde saklı.

İsmini Yunan mitolojisinden alan Titan bu sis bulutları ve karmaşık yapısı nedeniyle bilim insanlarına zorluklar çıkarıyor. Fakat NASA yeni kızılötesi görüntü setiyle bu 'inatçı' uydunun yüzeyi hakkındaki esrarı kaldırmaya başlamış görünüyor.

NASA'nın Mars gezegeninin yüzey derinliklerini incelemek üzere fırlattığı InSight adlı uzay aracıysa yolculuğunu hala sürdürüyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle