Son dakika! Danıştay'dan CHP'ye ret

Güncel 25 Nisan 2017 13:30
Videoyu Aç Son dakika! Danıştay'dan CHP'ye ret
A
a

CHP, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) sonuçları kesinleştirmesi işleminin yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay, CHP'nin referandumla ilgili talebine "Karar verilmesine yer olmadığına hükmedildi" şeklinde cevap verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün genel merkezde yaptığı açıklamada, "AYM Başkanı bu halk oylamasının şaibeli olduğunu, AYM'nin 55. kuruluş yıl dönümünde gayet açık bir şekilde ortaya koymuştur. Kendisine yürekten teşekkür ediyorum" demişti.

CHP, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliği referandumunda, mühürsüz oy pusulası ve zarfların geçerli olduğuna yönelik kararına itiraz etmişti.
CHP'nin başvurusu YSK tarafından reddedilmişti. CHP ardından Danıştay'a YSK kararının denetimi için başvuruda bulunmuştu.
Yüksek mahkeme, anamuhalefet partisinin itirazını bugün karara bağladı. YSK'nın kararının idari bir işlem olmadığını belirten Danıştay'ın açıklamasında, "Karar verilmesine yer 
olmadığına hükmedildi" denildi.Karar oy çokluğuyla reddedildi.

KILIÇDAROĞLU: ÇALINAN OYLAR DEĞİL, YSK

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında CHP Genel Merkezinde toplandı. Toplantı açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, YSK'yı sert sözlerle eleştirmişti.
İşte CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:
Seçimlerin yargı yönetimi altında yapılır dediği için Danıştay'a gittik. YSK'nın varlık görevi adaletli bir seçimi sağlamaktır.
YSK, yönetim görevini yaparken yasaların açık hükmünü çiğnedi.
Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mühürü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır diyor kanun. Mühürsüzse geçersiz sayacaksın, bu kadar açık. Bu hükme rağmen neden mühürsüz zarflar geçerli kabul edildi. Bunun cevabını henüz almış değiliz.
Arkasında sandık mühürü bulunmayan oy pusulaları geçersizdir diyor. Anlaşılmayan bir madde mi, hayır. Geçersizdir diyor. Hangi gerekçe ile mühürsüz zarflar, mühürsüz oy pusulaları kabul edildi.
Burada sandıklar açılıp, bazıları sonuçlandıktan sonra AK Parti'nin YSK'daki başvurusu üzerine acele toplanıyorlar, geçersiz sayılması gereken bütün oyları geçerli sayıyorlar.


"AYM BAŞKANI REFERANDUMUN ŞAİBELİ OLDUĞUNU AÇIK BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYMUŞTUR"

AYM'nin 55. yıldönümü kuruluşu dolayısıyla törene katıldık. AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın bugünkü konuşmasından;
Anayasa koyucunun, lafzı anlamı ve amacı bakımından açık bir şekilde düzenlediği kuralları yorum yoluyla değiştirmek esasen mahkeme ile anayasa değişikliği yapmak anlamına gelir.
Bunun da yargısal aktivizm ve meşruiyet tartışmasına yol açacağız her türlü izahtan varestedir.
Kaynak : mynet
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle