Sosyal medyada etkileşimi artıran saatler

Magazin 25 Temmuz 2018 22:07
Videoyu Aç Sosyal medyada etkileşimi artıran saatler
A
a

Sosyal medyada her gün milyonlarca gönderi paylaşılıyor. Peki bu mecralar hangi gün ve saat aralıklarında en çok takip ediliyor? Detaylar haberimizde…

Sosyal medya, günlük hayatımız içerisinde bir kaçış noktası haline geldi. Canımız sıkıldığında, yaptığımız işe küçük bir ara verdiğimizde elimiz hep sosyal medyaya gidiyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye nüfusunun %60’lık penetrasyonunda sosyal medya kullanan kişi sayısı yaklaşık 48 milyon ve bu sayının yaklaşık 42 milyonu sosyal medyayı mobil üzerinden takip ediyor. Bu da demek oluyor ki sosyal medya hep elimizin altında olsun istiyoruz. Çoğumuz sosyal medyayı eğlenme, beğenilme ve takip edilme arzusuyla kullanıyoruz. Ancak bu mecralarında kendine göre kuralları var. Bakalım hangi mecra, hangi gün ve saat aralıklarında daha çok kullanılıyor.

1- Facebook :Yapılan araştırmalara göre Facebook artık herhangi bir konuda bilgi edinmek ve ilgi alanlarıyla ilgili gruplara katılma amaçlı kullanılıyor. Kullanıcılar Facebook’u en yoğun Çarşamba günleri kullanıyor. Paylaşım için en kötü günler ise işlerin en yoğun olduğu Pazartesi ve insanların genelde dinlenmeye çekildiği Cumartesi ve Pazar günleri. Facebook etkileşimi için ideal saatler sabah işe gidiş olan 06.00- 08.00 ve dönüş olan 17.00-19.00 olarak belirtiliyor. Facebook için en kötü paylaşım saatleri ise 22.00 – 04.00 olarak belirtiliyor.

2-Twitter :Twitter insanların daha çok bilgi paylaşımı, haber ve gündem takibi üzerine kullandığı bir mecra. Yapılan araştırmalara göre en çok Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri kullanılan Twitter’ da paylaşım için en iyi saatler iş çıkışı olan 17.00-19.00 ve son dönemin trendi olan dizi hashtagleri sayesinde 20.00-23.30 arası olarak belirlendi.

3-Instagram :Hikaye ve canlı yayın özelliğinin gelişiyle hem kullanıcı hem etkileşim sayısında büyük artış yaşanan Instagram daha çok fotoğraf ve video paylaşımı için kullanıyor. Sürekli sirkülasyon halinde olan Instagram paylaşımları için belirli bir zaman dilimi vermek zor. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki işe gidiş – dönüş ve akşam saatlerinde yapılan paylaşımlar çok daha yüksek beğeni ve izlenme alıyor. Özellikle yaz ayları, kar tatilleri, yılbaşı gibi özel dönemlerde etkileşim ve paylaşım sayısının arttığı söylenebilir.

4-Pinterest :Diğer sosyal mecralara göre ülkemizde kullanıcı sayısı oldukça düşük olan Pinterest çoğu insan için iyi bir ilham kaynağı. Pinterest’te etkileşimin en yüksek olduğu günler kullanıcıların dinlenmeye çekildiği Cumartesi ve Pazar günleri. Paylaşım için en ideal saatler ise öğleden sonra 14.00-16.00 ve akşam üstü 17.00-18.00 arası olarak belirtiliyor.

5- LinkedIn:İş dünyası profesyonellerinin birbiriyle iletişim kurabildiği mecra LinkedIn yapılan bir araştırmaya göre en çok Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri daha çok etkileşim alıyor. LinkedIn için en iyi saatler ise sabah 07.00-09.00 ile akşam 17.00-18.00 olarak gösteriliyor.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat


Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle