Trabzon camileri görenleri şaşırtıyor

Belgesel 24 Şubat 2017 10:06
Videoyu Aç Trabzon camileri görenleri şaşırtıyor
A
a

Trabzon’un ilçe ve köylerinde olağanüstü mimarileri, süslemeleri ve ahşap işçiliği ile dikkat çeken yüzlerce yıllık geçmişi olan 40 tarihi cami, fotoğraf sanatçısı Atilla Alp Bölükbaşı’nın fotoğraflarıyla renklenen “Sevgi ve Sabır Abideleri: Tarihi Trabzon Camileri” isimli albüm çalışmasında bir araya getirildi.

Camilerde mihrap ve kemerlerindeki taş işçiliği, kapı, mahfil, minber, tavan ve kürsülerindeki ahşap oymacılığı ile renkli ve doğal boyaların kullanıldığı kalem ve fırça süslemleri dikkat çekiyor.İki yıllık bir uğraşının ardından albümü tamamlayan Atilla Bölükbaşı için “Her cami bende ayrı bir heyecan uyandırdı. Mahfillerin, tavan süslemelerinin,sütun işçiliklerinin, kalemle duvarlara çizilen her rengin anlatacağı o kadar çok şey vardı ki…Gel dediler gittim… Anlattılar dinledim…Her karesi ayrı bir desen… Çekmekten öte yaşamak lazım diye düşünüyorum. Bazen o küçücük camilerden binlerce kare fotoğraf için deklanşöre bastım…Durmadan, usanmadan… O güzelliklere objektifimle dokundum santim santim… Desenlerin izinden gidip kayboldum…” sözleriyle anlatıyor.

“Sevgi ve Sabır Abideleri: Tarihi Trabzon Camileri” albümü Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı desteğiyle Trabzon Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yayınlandı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle