Uykusuzluğun çaresi sağ elinizde

Püf Noktası 7 Mart 2017 21:37
Videoyu Aç Uykusuzluğun çaresi sağ elinizde
A
a

Sağ el ile sol el arasında öyle bir fark var ki inanamayacaksınız?

Sol elin kendini dezenfekte edebilme özelliğini ve bu özelliğin sağ elde olmadığını biliyor muydunuz?

Sağ elin avuç içinde ise uyumamıza yardımcı olan uyku baloncukları yer alır.

Sağ tarafınıza yatıp yüzünüzü elinize yaslarsanız beyin uyku için uyarılır. Bu özellik insanın sadece sağ elinde vardır. 

SAĞ YANINA YATARAK YATMANIN FAYDALARINI BİLİM KANITLADI

ABD'de bulunan Stony Brook Üniversitesi'nde uyuma şekli üzerine yapılan araştırmalar "yan yatarak uyumanın" beynin temizlenmesini sağladığı ortaya çıkardı. 

Yan yatma pozisyonda sırt üstü veya yüz üstü uyuma şekline göre daha fazla lenf sistemine yardımcı olduğu, bunun da beyinde istenmeyenlerin kimyasalların birikmesine engel olarak Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini azalttığı belirtildi.

Bilim Adamlarının bir çok beyin görüntüsünü incelemeye aldığı ve "Journal of Neuroscience" yayınlanan araştırmada vücudun ikinci dolaşım sistemi olarak tanımlanan lenf sistemi yan yatmak suretiyle rahatladığı ve daha iyi çalıştığı belirtildi. Lenf sistemi vücutta toksinlerin arındırılması, kan dolaşımını kontrol edilmesi ve zararlı bakteri ve virüslerin yok edilmesi gibi görevleri yerine getiriyor.


Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa sağ tarafına yatardı

Peygamberimiz (s.a.v) uyurken sağ yanına doğru yatarak uyurdu. Riyazü's-Salihîn kitabında :Bera b. Azib (r.a)'den rivayet edilen hadiste: Peygamber Efendimiz (s.a.s) yatağına girdiğinde sağ tarafına yatardı; sonra, "İlâhî!.. Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana tevcih ettim, işlerimi sana emanet ettim. Sevabını ümit ederek ve azabından korkarak sana sığındım. Senden başka kendisine sığınacak ve korunacak kimse yoktur. Gönderdiğin kitaplara ve yolladığın peygamberlere iman ettim."
(Riyazü's-Salihîn; c. 2 s. 206-207-208-209.)

Hafsadan (r.a.) rivayetle:

Hz. Peygamber uyumak üzere uzandığında sağ elini yanağının altına koyar, sonra, "Allah'ım, kullarını dirilteceğin kıyamet Gününde beni azabından koru" diye duâ eder ve bunu üç defa tekrarlardı.

[Camiüssağir Hadîs No: 6558]

 
1000
icon
deniz 23 Ağustos 2017 12:15

gayet doğru sağ ve sol yatışlar inancı olan kişi zaten sorgulamaz çünkü bizi yaratan öyle mükemmel sistemle yapmış ki sorgulamak ne haddimize tam tersi araştırmak lazım.

1 1 Cevap Yaz
Ferdi Tarık Akpınar

Sorgulamanın tam tersinin araştırmak olduğunu sanmıyorum.

0 1
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle