Uykusuzluğun çaresi sağ elinizde

Püf Noktası 20 Ağustos 2018 21:37
Videoyu Aç Uykusuzluğun çaresi sağ elinizde
A
a

Sağ el ile sol el arasında öyle bir fark var ki inanamayacaksınız?

Sol elin kendini dezenfekte edebilme özelliğini ve bu özelliğin sağ elde olmadığını biliyor muydunuz?

Sağ elin avuç içinde ise uyumamıza yardımcı olan uyku baloncukları yer alır.

Sağ tarafınıza yatıp yüzünüzü elinize yaslarsanız beyin uyku için uyarılır. Bu özellik insanın sadece sağ elinde vardır. 

SAĞ YANINA YATARAK YATMANIN FAYDALARINI BİLİM KANITLADI

ABD'de bulunan Stony Brook Üniversitesi'nde uyuma şekli üzerine yapılan araştırmalar "yan yatarak uyumanın" beynin temizlenmesini sağladığını ortaya çıkardı. 

Yan yatma pozisyonda sırt üstü veya yüz üstü uyuma şekline göre daha fazla lenf sistemine yardımcı olduğu, bunun da beyinde istenmeyen kimyasalların birikmesine engel olarak Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini azalttığı belirtildi.

Bilim Adamlarının, bir çok beyin görüntüsünü incelemeye aldığı ve Journal of Neuroscience'de yayınlanan araştırmada; Vücudun ikinci dolaşım sistemi olarak tanımlanan lenf sisteminin yan yatmak suretiyle rahatladığı ve daha iyi çalıştığı belirtildi. Lenf sistemi, vücutta toksinlerin arındırılması, kan dolaşımının kontrol edilmesi ve zararlı bakteri ve virüslerin yok edilmesi gibi görevleri yerine getiriyor.


Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa sağ tarafına yatardı

Peygamberimiz (s.a.v) uyurken sağ yanına doğru yatarak uyurdu. Riyazü's-Salihîn kitabında ,Bera b. Azib (r.a)'den rivayet edilen hadiste: Peygamber Efendimiz (s.a.s) yatağına girdiğinde sağ tarafına yatardı; sonra, "İlâhî!.. Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana tevcih ettim, işlerimi sana emanet ettim. Sevabını ümit ederek ve azabından korkarak sana sığındım. Senden başka kendisine sığınacak ve korunacak kimse yoktur. Gönderdiğin kitaplara ve yolladığın peygamberlere iman ettim" derdi. 
(Riyazü's-Salihîn; c. 2 s. 206-207-208-209.)

Hafsadan (r.a.) rivayetle:

Hz. Peygamber uyumak üzere uzandığında sağ elini yanağının altına koyar, sonra, "Allah'ım, kullarını dirilteceğin kıyamet gününde beni azabından koru" diye duâ eder ve bunu üç defa tekrarlardı.

[Camiüssağir Hadîs No: 6558]

 
1000
icon
Eyüphan the sorgulamayan fakat araştıran ;) 16 Şubat 2019 21:33

Kuran'ın ayetlerinde dahi bilimsel hatalar[10'dan fazla gramer hatasıda bulunmaktadır(bunların gramer hatası oldukları Kuran'ın bazı kısımlarında doğru şekilde yazıldıkları belirtilerek kanıtlıdır) bunun yanında bazı yerlerde "de ki" yazması gerekirken yazmadığı için Diyanet Bakanlığının çevirilerinde parantez içinde "de ki" yazılarak düzeltmeler yapılmıştır.]bulunurken nasıl bir iki hadis kaynak olarak gösterilebilir,hakkında bir çalışma olmadığından kaynağının gösterilmeside zaten gösterilemezdi doğrusu. Şimdi bağzıları sen neye dayanarak Kuran'da yanlış var diyorsun diyecektir,cevabım Kuran'ın kendisi.Ek olarak örnek vermek gerekirse... Ek: Zariyat(51)/49.Düşünüp ibret alasınız diye her şeyden(erkekli dişili) iki eş yarattık. Açıklama:Doğada çift cinsiyetle ve cinsiyetsiz canlılar vardır, "her şey"den iki eş bulunmamaktadır. Yine bazıları "her şey" diyincede "her şey" anlama canım sende demesin diye şunuda ekleyeyim Neml Suresi 1. ayette Kuran’ın apaçık bir kitap olduğu yazılı.

3 0 Cevap Yaz
Eyüphan(düzeltme)

Kaynağının gösterilmesi zaten gösterilemezdi* yazıyor fakat gösterilemezdi kelimesi yerime istenilemezdi* yazması gerek.

1 0
Eyüphan(ekstra)

Daha fazla örnek kullanmayı isterdim fakat karakter sayısı sınırlı olduğundan yapamadım.İsteyen-bir örnek yetmez,bir şey öğrenmiş konuşuyor diyen-varsa veya olursa kendileriyle özelden iletişim kurmayı kabul ederim zevkle.

1 0
Ersin Irmak

Doğada çift cinsiyetle ve cinsiyetsiz canlılar vardır, "her şey"den iki eş bulunmamaktadır. iddian icin ispat gereklidir. Bu ne demek Kainatta butun canlılari ve bunlarin turlerini çıkaracaksın. Kainatta bilimin keşfedemedigi canlı türlerinin bulunma ihtimali var. Örnek olarak Bilim dünyasında yeni canlı türü keşfedildi haberleri cıkmaktadir. Bu türlerin keşifleri bile bilim dünyasında yeni çığırlar açmaktadır.

0 2
Hakîkatli biri 15 Eylül 2018 14:15

Bir yerde okudum ve kaynak istedim.Kaynak olarak burayı yazmışlar.Buranın da kaynağı yok ki.Uyku baloncukları var diyor ve peygamberimiz de sağ tarafına yatardı diyor.Yani nedenle sonuç arası bir bağlantı yok.İkinci söylenilen şey ilkinin kaynağını ve bilimsel açıklamasını yapamıyor.

0 5 Cevap Yaz
Admin

Yazı içeriğinde 2 adet hadis kaynağı mevcut

5 2
deniz 23 Ağustos 2017 12:15

gayet doğru sağ ve sol yatışlar inancı olan kişi zaten sorgulamaz çünkü bizi yaratan öyle mükemmel sistemle yapmış ki sorgulamak ne haddimize tam tersi araştırmak lazım.

4 4 Cevap Yaz
Ferdi Tarık Akpınar

Sorgulamanın tam tersinin araştırmak olduğunu sanmıyorum.

2 10
Ayse

Ferdi Tarık sorgulamanin tam tersi arastirmak lazim derken bilmiyorsak manasi sözün gelışinden ve mana bütunlugunden anlasiliyor zaten.illa tet tek soylemek mi lazim

2 3
Hatice

Neden bunu sorgulamayalım neden? Sorgulamak yanlış olsaydı (senin var olduğunu idda ettiğin) bilimsel sonuçta ortaya çıkmazdı. Hem sorgulama ürününü örnek gösterip hem sorgulamaya karşı çıkıyorsun. Bu Allah'ın ayeti olsaydı eyvallah ama bu kimin sözü? Bu kimin sözü? Elçi Nebi nin mi? Emin misin, emin misin emin misin emin misin?

1 2
Hatice

Diyelim ki ellerimizi antibakteriyel sabunla yıkadık bu durumda ikiside eşit temizlikte olur mantıken böyle, sonra da pek çok şeye dokunduk mecbur otobuse kitaplara,saçınımıza vs. Bu durumda sol elimiz dezenfekte özelliğinden ötürü temiz kalacak, sağ elimiz ise daha pis şimdi biz güzel işlerimizi daha pis elimizle mi yapalım????????????

1 4
Ve CEVAP

Gördüğünüz gibi hadisi sorguladığımızda cevaplar alamıyoruz, peki bu neden olabilir kesin doğru demeden tahmin yürütelim o zamanda belki sabun belki su yetersizdi ki bu olası bu yüzden ellerinden birini daha pis diğerini daha Temiz işlerde kullanmak gerekti ki bu bence mantıklı bi çözüm, tabi çoğunluk sağlak olduğundandır tabi belki solaklar varsa onlar da tam tersini yapmışlardır. Bu her şeyi açıklıyor, iki elimiz de güzel iki elimiz içinde Allah a şükürler olsun. Diyelim sizinki doğru sadece sol eli olanlar ne yapsın? Düşünelim düşünelim, Allah kuran da Düşünmez misiniz diye soruyor

0 3
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle