Uzaydaki Çarpışma Dev Bir Karadelik Doğurdu

Teknoloji 30 Nisan 2016 15:03
Videoyu Aç Uzaydaki Çarpışma Dev Bir Karadelik Doğurdu
A
a

Çarpıcı Uzay Araştırması: Uzaydaki büyük çarpışma dev bir karadelik doğurdu

cha
Avustralya’daki bilim insanları, Samanyolu benzeri 3 sarmal galaksinin çarpışması sonucu Güneş’ten 3 milyar kat büyük kütleli bir karadeliğin doğduğunu bildirdi. 

Astronomi çalışmalarının yer aldığı İngiltere merkezli Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, 3 büyük galaksinin çarpışmasıyla oluşan ‘IRAS 20100−4156’ kodlu galaksi kümesi, Dünya’dan 1,8 milyar ışık yılı uzakta bulunuyor. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre). 

GÜNEŞ’TEN 3 MİLYAR KAT FAZLA KÜTLEYE SAHİP

Çarpışmayla meydana gelen bu kümenin merkezinde ise Güneş’ten yaklaşık 3 milyar kat daha fazla kütleye sahip bir süper-kütleli ‘canavar’ karadelik yer alıyor. 

Benzersiz keşif, Avustralya’nın Victoria eyaletindeki ASKAP Radyo Teleskobu ile gerçekleştirildi. Avustralya Bilim ve Endüstriyel Araştırmalar Organizasyonu (CSIRO) bünyesindeki yer teleskobu, çarpışma aşamasındaki 3 galaksiyi ve merkezindeki dev karadeliği tespit etti. 

“BÜYÜKLÜĞÜ HEYECAN VERİCİ”

Avustralya’daki ABC kanalına konuşan CSIRO gökbilimcilerinden Lisa Harvey-Smith, “Etrafındaki herşeyi sürükleyen bu büyüklükteki bir karadeliği keşfetmek gerçekten heyecan verici. Hızlı gaz hareketi, karadeliğin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.Ebatlarını ve hareketlerini ölçmek, galaksilerin oluşumuna farklı yaşlardaki karadeliklerin nasıl etki ettiklerini anlamak için önem taşıyor” dedi. 

Lisa Harvey-Smith, araştırmalarının, galaksi çarpışmalarını, süper-kütleli karadeliklerin oluşumunda bunun etkisini, karadeliklerin yıldızların oluşumuna etkisini ve galaksilerin zamanla nasıl değiştiğini anlamaya yardımcı olacağını ifade ediyor. 

ANDROMEDA GALAKSİSİ ÜZERİMİZE DOĞRU GELİYOR

Bilim insanları, Dünya’nın da içinde yer aldığı Samanyolu Galaksisi ile en yakın komşusu Andromeda Galaksisi’nin yaklaşık 4 milyar yıl sonra çarpışacağını öngörüyor. Araştırmalara göre, 2,5 milyon ışık yılı uzaktaki Andromeda, Samanyolu’nun sahip olduğu hızın 2 katı süratle üzerimize geliyor. Çarpışmanın şiddetiyle iki galaksinin ve barındırdıkları milyarlarca yıldızın yörüngeleri darmadağın olacak. Samanyolu bugün bulunduğu galaktik merkezinden çok uzaklara savrulacak. KARADELİK NEDİR?

Kozmik canavarlar’ olarak da nitelendirilen karadelikler, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışığın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi çok büyük gökcisimleri olarak biliniyor. Karadeliklerin ‘tekillik’ özellikleri sebebiyle üç boyutlu olmadıkları, sıfır hacimli oldukları iddia ediliyor. Karadeliklerin içinde zamanın yavaş aktığı, hatta hiç akmadığı tahmin ediliyor. 

Gökbiliminde hala en büyük soru işaretlerinden biri olan karadelikler, gizemli varlıkları nedeniyle fizikçilerden astronomlara kadar birçok bilim insanının merak ettiği ve üzerinde çalıştığı alanlardan biri.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle