Yozgatlılar İskoç Kökenli Çıktı

Kültür&Sanat 19 Şubat 2019 12:19
Videoyu Aç Yozgatlılar İskoç Kökenli Çıktı
A
a

Yozgat'lılar İskoç kökenli mi? Sözlük yazarı "filolog", bu ilginç duruma bir açıklık getirmiş. Kültür Karması Türkiye'nin İlginç Bir Gerçeği: Yozgatlıların İskoç Kökenli Olması

Yozgat İskoç ilişkisi tarihsel bir gerçek ve dalga geçilmeyecek kadar de önemli bir durum.Öncelikle haritaları inceleyiniz


Roma döneminde Yozgat, Ankara ve Çankırı yöresinin galatia adıyla anıldığını göreceksiniz.

Peki şu anki Galata’ya da isim babası olan bu galatia ismi nereden gelir ve buranın halkı galatlar kimdir?

Galatlar Anadolu’ya kuzeyden uzun bir göç süreciyle gelen ve yerleşen kelt'lerdir. Zaten galata ismi de kelt isim kökeninden gelir.


Ünlü Galat Heykeli

Romalıların keltlerle yaptığı savaşlardan sonra keltleri dağıtmasıyla birlikte, galatları oluşturan kelt kavimleri Romalıların baskısıyla güney ve doğu Avrupa’ya sürüldüler. brennios (brenn) adlı önderin komutasında doğuya yürüyen galat gücünün, kadınlı erkekli 20.000 kişiden oluştuğu ve kadınların da erkeklerle birlikte savaşa katıldığı antik yazarlarca belirtilir.

MÖ 280'de pannonia'yı (bugünkü Macaristan), 279'da Yunanistan’daki delphi kentini yağmaladılar. Aynı yıl İstanbul’un (byzantion) karşısındaki tepeye karargâh kurarak kenti tehdit ettiler. Uzun pazarlıklar sonucu byzantionlular galatların kenti surlarla çevirmemesi şartıyla Adapazarı civarına yerleşmesini kabul ederek İstanbul boğazından geçmelerine yardım etmeyi kabul etti. Bir kışı İstanbul’da geçiren galatlardan bir kısmı İstanbul'da kalarak asimile oldu. Bugün galata olarak bilinen bölgenin isminin galatlardan geldiği söylenir.

Gördüğünüz gibi Anadolu’ya gelen, İstanbul’dan Ankara ve Yozgat’a geçen ve Yozgatlılaşarak kaybolan keltler aslında Yozgatlıların atasıdır.

Not: Şimdi bu durumda Celtic de bir Yozgat takımıdır çıkarımını kolaylıkla yapabiliriz:) Ayrıca bu durumda  Galatasaray da kelt saray anlamına geliyor.
(Haber kaynakları)
 
1000
icon
Hakan 23 Şubat 2019 12:54

Onların kırıntısı bile kalmadı

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Scroll Ad 300x250
Bu habere bakınız! Kapat

Ailece Hayati Eglenceyi Bilgiyi Paylasmak İçin Video İzle